Նախագահն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, ԵՎՐԱՆԵՍԹ ԽՎ-ի Բյուրոյի անդամ Ռիշարդ Չարնեցկուն:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին և կարևորել նման հանդիպումները, որոնք, Նախագահի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են Եվրոպական համայնքի Հայաստանի բարեկամների հետ քննարկելու Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը և ազգությամբ լեհ Ռիշարդ Չարնեցկին ջերմությամբ են հիշել նախկինում տեղի ունեցած իրենց հանդիպումները և Հայաստանի ու Լեհաստանի Նախագահների փոխայցելությունները, գոհունակությամբ փաստելով, որ հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունները վերընթաց զարգանում են: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ ի դեմս Լեհաստանի՝ միջազգային ասպարեզում Հայաստանն ունի վստահելի գործընկեր, որի հետ բարեկամական հարաբերությունները հիմնված են պատմական առնչությունների և տարբեր հարցերի նկատմամբ ընդհանուր մոտեցումների վրա: Ռիշարդ Չարնեցկին նշել է, որ իր երկիրը շատ լավ է պատկերացնում և հատուկ ըմբռնում ունի այն աշխարհաքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ, որում գտնվում է Հայաստանը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են ԵՄ-ի հետ միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը տեղի է ունենում ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության խորհրդարանական ձևաչափի` ԵՎՐԱՆԵՍԹ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում: Սերժ Սարգսյանը և Ռիշարդ Չարնեցկին քննարկել են այդ փոխգործակցությունն արդյունավետորեն զարգացնելու հնարավորությունները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Չարնեցկուն ներկայացրել է նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը, խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների և Հայաստանի ջանքերն ու առկա խնդիրները: Հանրապետության Նախագահն անդրադարձել է նաև 2015թ. Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի ոգեկոչման խորհրդին՝ մեծապես կարևորելով այդ ոճրագործության ճանաչման, դատապարտման, այդպիսով՝ հետագայում այլ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում խորհրդարանականների դերը:

Armenian president receives Ryszard Czarnecki
Armenian President Serzh Sargsyan received today Vice President of the European Parliament, Euronest PA Bureau member Ryszard Czarnecki, according to the presidential press service.
Welcoming the guest, Serzh Sargsyan said that such meetings provide an opportunity to discuss the prospects of developing Armenia-EU relations with Armenia’s friends from the European community.
S. Sargsyan and R. Czarnecki who is of Polish descent recalled with warmth their previous meetings and the mutual visits of Presidents of Armenia and Poland. They noted with satisfaction that Armenian-Polish interstate relations are dynamically developing. President Sargsyan stressed that Poland is Armenia’s reliable partner in the international arena, with their friendly relations being based on historical ties and common approaches to various issues. Ryszard Czarnecki said that his country understands clearly Armenia’s geopolitical situation.
The interlocutors attached importance to inter-parliamentary cooperation with the EU that is carried out within the framework of the Armenia-EU parliamentary cooperation committee and the Euronest Parliamentary Assembly. They discussed the opportunities of promoting the cooperation.
Serzh Sargsyan informed Mr Czarnecki about the Nagorno Karabakh conflict negotiations, the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group towards a peaceful resolution, and the current problems. The president also spoke about the commemoration of the Armenian Genocide Centennial, underlining the role of parliaments in the recognition, condemnation and prevention of that crime.