2015-ին Էրդողանը Հայաստան չի գա
«Էրդողանի՝ այս տարվա ապրիլի քսանչորսի ուղերձը լավ փորձաքար էր», - այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը՝ մեկնաբանելով հայ-թուրքական հարաբերությունների հեռանկարը հաջորդ տարում:
Թուրքագետ Գևորգ Պետրոսյանն էլ կարևորեց Էրդողանի այս տարվա ուղերձը: Ըստ փորձագետի՝ չի բացառվում, որ առաջիկա տարում Թուրքիայում ինչ-որ խորհրդանշանական քայլեր կարվեն, որպեսզի ցույց տան, թե Թուրքիան ժողովրդավար է դարձել:
Շաքարյանն էլ հավելեց, որ չի կարծում, թե Էրդողանը Ցեղասպանության 100-ամյակին կգա Հայաստան. ավելի հավանական է Դավութօղլուի այցը, հատկապես, որ վերջինս է «ցավի թեզի» հեղինակը:

Erdogan not to visit Armenia in 2015
“The message Erdogan issued on April 24, 2014, was a good touchstone,” Artak Shakaryan, an expert on Turkey, said during a press conference today when commenting on the prospects of Armenian-Turkish relations in 2015.
Another Turkologist, Gevorg Petrosyan, also attached importance to this year’s message of Recep Tayyip Erdogan. He did not rule out the possibility that next year Turkey will make some symbolic moves in order to show that Turkey is now a democratic state.
According to Shakaryan, Erdogan will not visit Armenia on the centennial of the Armenian Genocide. He considered Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu’s visit as more likely, especially as he is the author of the “pain thesis”.