2015թ-ից «դրախտի դռներ» Հայաստանի համար չեն բացվելու
«Ռուբլու անկայունության պատճառով Հայաստանի արտահանման ծավալները զգալի վնասներ կրեցին»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի արտահանողների միության նախագահ Րաֆֆի Մխչյանը:
Նա նաև առաջարկում է Ռուսաստանի հետ դոլարով առևտուր անել. բիզնեսն է թելադրում քաղաքականությանը:
Բանախոսը Հայաստանից արտահանումները բաժանեց երեք խմբի` հանքահումքային ապրանքները, որոնք կազմում են ՀՀ արտահանումների 65 տոկոսը, երկրորդ տեղում` թեթև արդյունաբերական և սննդի արտահանումն է, երրորդ խմբում` ՏՏ ոլորտը:
Ինչ վերաբերում է 2015 թ-ից Հայաստանի ԵՏՄ անդամակցությանը, ապա Րաֆֆի Մխչյանը վստահեցրեց, որ 2015 թ-ից Հայաստանի համար դրախտի դռները չեն բացվելու, լինելու են միայն արտահանման պայմանների դյուրացում, սակայն դեռևս պարզ չէ, թե Վրաստանը, որպես տրանզիտային երկիր, որքան կսահմանի իր տարածքով ապրանքների տրանզիտի գինը:

Раффи Мхчян: С 2015 года «врата в рай» для Армении не откроются
Из-за нестабильности рынка и падения рубля армянские экспортеры понесли значительный ущерб. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Союза экспортеров Армении Раффи Мхчян.
Председатель Союза экспортеров Армении предложил перейти к торговле с Россией за доллары, отметив, что бизнес диктует политику.
Раффи Мхчян также сообщил, что экспорт из Армении можно подразделить на три группы. Первая – это продукция горнодобывающей промышленности, составляющая 65% экспорта Армении, на втором месте – экспорт товаров легкой промышленности и продуктов питания, на третьем – сфера информационных технологий.
Что касается членства Армении в Евразийском экономическом союзе в 2015 году, то Раффи Мхчян заверил, что с 2015 года «врата в рай» для Армении не откроются, будут просто упрощены условия экспорта, однако пока неясно, какую цену за транзит товаров через свою территорию установит Грузия как транзитная страна.