Ստորագրվել է հայ-վրացական «Բարեկամության կամուրջի» կառուցման համաձայնագիրը
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ներկայությամբ ՀՀ կառավարությունում ստորագրվել է համաձայնագիր՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի կառավարությունների միջև Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի պետական սահմանի Բագրատաշեն-Սադախլո անցման կետի տարածքում Դեբեդ գետի վրա նոր կամրջի կառուցման վերաբերյալ»: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից՝ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը, Վրաստանի կառավարության անունից՝ Վրաստանի փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Կվիրիկաշվիլին:
Նշենք, որ ս.թ. դեկտեմբերի 11-12-ը ՀՀ վարչապետի՝ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նախաստորագրել էին վերոնշյալ համաձայնագիրը և նաև ստորագրել էին արձանագրություն՝ պայմանավորվածություն ձեռք բերելով առ այն, որ մինչև 2015 թ. համաձայնագիրը կստորագրվի, և Հայաստանի ու Վրաստանի միջև կառուցվելիք նոր կամուրջը կանվանվի «Բարեկամության կամուրջ»:
Համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը հաջորդել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը Վրաստանի փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ, ով նաև առևտրատնտեսական հարցերով հայ-վրացական աշխատանքային խմբի համանախագահն է:
ՀՀ վարչապետը գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման ընթացքից և կարևորել Վրաստանի հետ երկկողմ կապերի շարունակական ակտիվացումը և սերտացումը: Երկուստեք հաջողված և արդյունավետ է գնահատվել ՀՀ վարչապետի՝ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցը, որը հնարավորություն տվեց կյանքի կոչել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և համագործակցության զարգացման նոր ուղղություններ նախանշել:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Վրաստանի միջև քաղաքական երկխոսության ընթացքը և ընդգծել, որ պետք է ջանքեր գործադրել առևտրատնտեսական գործակցությունը ևս այդ մակարդակին հասցնելու ուղղությամբ: Առկա ներուժի լիարժեք իրացման և նոր համատեղ ծրագրերի իրականացման առումով առանձնակի կարևորվել է հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, ինչպես նաև առևտրատնտեսական հարցերով հայ-վրացական աշխատանքային խմբի դերը, որի երկրորդ նիստը գումարվել է այսօր՝ Երևանում:

В Ереване подписано соглашение о строительстве армяно-грузинского «Моста Дружбы»
В присутствии премьер-министра Армении Овика Абраамяна сегодня в правительстве РА подписано Соглашение между правительствами Армении и Грузии о строительстве нового моста через реку Дебед на территории пропускного пункта Садахло-Баграташен на государственной границе двух государств. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Соглашение подписали министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян и вице-премьер, министр экономики и стабильного развития Грузии Георги Квирикашвили.
Отметим, что документ был парафирован премьер-министрами Армении и Грузии 11-12 декабря в рамках официального визита Овика Абраамяна в Грузию, тогда же был подписан протокол, согласно которому соглашение должно быть подписано до 2015 года и мост будет называться «Мост Дружбы».
После церемонии подписания, состоялась встреча армянского премьера Овика Абраамяна с вице-премьером, министр экономики и стабильного развития Грузии Г.Квирикашвили, который является также сопредседателем армяно-грузинской рабочей группы по торгово-экономическим вопросам.
В ходе встречи премьер выразил удовлетворение ходом развития отношений между двумя странами и подчеркнул важность последовательной активизации и сближения связей с Грузией. Стороны отметили, что визит премьер-министра Армении в Грузию был плодотворным и успешным: позволил воплотить в жизнь достигнутые договоренности и обозначить новые направления развития сотрудничества.
Собеседники высоко оценили политический диалог между Арменией и Грузией, подчеркнув необходимость усилий в направлении доведения торгово-экономического сотрудничества до такого же уровня. В контексте полноценного использования потенциала и реализации новых совместных программ была отмечена важность деятельности армяно-грузинской межправительственной комиссии, а также роль рабочей группы по торгово-экономическим вопросам, которая провела сегодня в Ереване второе заседание.