Ֆինանսական շուկայում կանխիկ դրամի պակաս է զգացվում
«Հայկական ժամանակը» գրում է. «Երեկ հանրապետության տարբեր մարզերից ահազանգեր ենք ստացել, որ կանխիկ դրամի պակաս է զգացվում: Մասնավորապես՝ բազմաթիվ քաղաքացիներ ահազանգել են, թե բանկոմատներում չեն կարողանամ կանխիկացնել իրենց աշխատավարձերը:
Իսկ երբ կանխիկացման հարցով դիմում են բանկերին, այստեղ ասում են, որ դրամ չկա: Մեր աղբյուրներով, սա պայմանավորված է երկու գործոնով, նախ մարդիկ ստացել են տարեվերջյան աշխատավարձերը և ամանորյա գնումների համար դրանք ամբողջ ծավալով կանխիկացնում են: Ու քանի որ ԿԲ-ն վերջերս բարձրացրել է դրամի պարտադիր պահուստավորման տոկոսները այն շրջանառության 12 տոկոսից դարձնելով 24 տոկոս, բանկերը ստիպված են եղել իրենց մոտ եղած դրամի մի հսկայական մասը հանձնել ԿԲ-ին՝ պահուստավորման նպատակով, և իրենք կանխիկ դրամի դեֆիցիտ են զգում:
Մեր տեղեկություններով, այս խնդիրը լուծելու համար բազմաթիվ բանկեր ստիպված են եղել վաճառքի հանել իրենց տրամադրության տակ եղած արտարժույթը, և այս ճանապարհով երեկ օրվա վերջում իրավիճակը սկսել էր կարգավորվել: Այս ամենը, սակայն, շատերին է ստիպում մտածել, որ ֆինանսական շուկան դեռևս չի հաղթահարել դեկտեմբերյան շոկը»։

‘Haykakan Zhamanak’ says that dram shortages were reported in Armenian provinces yesterday. In particular, many citizens could not receive their wages from ATMs and when they visited banks, they were told that the banks did not have cash either.
“According to our sources, there are two reasons. First, people received their wages for the end of the year and they are now spending money on purchases ahead of the New Year.   The Central Bank of Armenia (CBA) recently raised the reserve requirement for foreign currency from 12% to 24% so banks have to send a huge share of their cash in drams to CBA and they lack cash drams. We were informed that many banks had to sell their foreign currency to deal with the problem and in this way the situation has improved in the past three days. Yet this make many think that the financial market has not yet overcome the December shock,” the daily writes.