Ֆինանսական շուկայում կանխիկ դրամի պակաս է զգացվում
«Հայկական ժամանակը» գրում է. «Երեկ հանրապետության տարբեր մարզերից ահազանգեր ենք ստացել, որ կանխիկ դրամի պակաս է զգացվում: Մասնավորապես՝ բազմաթիվ քաղաքացիներ ահազանգել են, թե բանկոմատներում չեն կարողանամ կանխիկացնել իրենց աշխատավարձերը:
Իսկ երբ կանխիկացման հարցով դիմում են բանկերին, այստեղ ասում են, որ դրամ չկա: Մեր աղբյուրներով, սա պայմանավորված է երկու գործոնով, նախ մարդիկ ստացել են տարեվերջյան աշխատավարձերը և ամանորյա գնումների համար դրանք ամբողջ ծավալով կանխիկացնում են: Ու քանի որ ԿԲ-ն վերջերս բարձրացրել է դրամի պարտադիր պահուստավորման տոկոսները այն շրջանառության 12 տոկոսից դարձնելով 24 տոկոս, բանկերը ստիպված են եղել իրենց մոտ եղած դրամի մի հսկայական մասը հանձնել ԿԲ-ին՝ պահուստավորման նպատակով, և իրենք կանխիկ դրամի դեֆիցիտ են զգում:
Մեր տեղեկություններով, այս խնդիրը լուծելու համար բազմաթիվ բանկեր ստիպված են եղել վաճառքի հանել իրենց տրամադրության տակ եղած արտարժույթը, և այս ճանապարհով երեկ օրվա վերջում իրավիճակը սկսել էր կարգավորվել: Այս ամենը, սակայն, շատերին է ստիպում մտածել, որ ֆինանսական շուկան դեռևս չի հաղթահարել դեկտեմբերյան շոկը»։

«Айкакан жаманак»: Чувствуется нехватка наличных драмов
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что вчера из различных областей Армении получены сообщения о том, что чувствуется нехватка наличных драмов. В частности, многие граждане сообщили, что не могут обналичить свои зарплаты в банкоматах. А когда они обращаются в банки, то им отвечают, что драмов нет.
«Согласно нашим источникам, это обусловлено двумя факторами, прежде всего, люди получили зарплаты за конец года и полностью обналичивают их для новогодних покупок. И поскольку Центральный банк Армении недавно повысил норматив обязательного резервирования в инвалюте с 12 до 24%, банки были вынуждены сдать в ЦБ огромную часть имеющихся у них драмов, и теперь они чувствуют дефицит наличных драмов. По нашим сведениям, для решения этой проблемы многочисленные банки были вынуждены продать имеющуюся у них валюту, и подобным путем за три дня ситуация начала налаживаться. Все это, однако, многих заставляет думать, что финансовый рынок еще не преодолел декабрьский шок», - пишет газета.