Դիտորդական խումբ. Արդարադատության նախարարությունն սկսել է ավելի թափանցիկ աշխատել
ՀՀ արդարադատության նախարարությունն սկսել է ավելի թափանցիկ աշխատել և 2014 թ. երկրորդ կեսից Արդարադատության  նախարարության աշխատանքներում զգալի փոփոխություններ են նկատելի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի նախագահ Ռուբեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ դատապարտյալները հիմնականում բարձրաձայնում են ՔԿՀ–ների գերծանրաբեռնվածության, բուժծառայության, վաղաժամկետ ազատման հետ կապված  խնդիրների մասին:
Խմբի դիտորդ Հասմիկ Հարությունյանն էլ իր հերթին ասաց, որ իրենք առաջարկներ են ներկայացրել նախարարությանը, իսկ անկախ հանձնաժողովը հիմնականում մերժում է վաղաժամկետ ազատման միջնորդությունները, և բավարարվող դիմումների թիվը նվազել է:
Խմբի մեկ այլ  դիտորդ Արայիկ Զայլյանի խոսքով՝ «Վանաձոր» ՔԿՀ-ում բժիշկ չկա այն պատճառաբանությամբ, որ այնտեղ որևէ բժիշկ չի ցանկանում աշխատել:
Հասարակական դիտորդական խմբի դիտորդ Նարե Մեսրոպյանն էլ ասաց, որ ՔԿՀ-ներում խնդիր է նաև բժիշկների վերապատրաստման հարցը, կա նաև հոգեբույժների կարիք, ինչպես նաև բժշկական տեխնիկայի պակաս:

Armenian Justice Ministry have begun to work more transparently, with significant changes being observed in its activities since the second half of 2014, Ruben Sargsyan, the chairman of the observation group that exercises public control in penal institutions, said during a press conference today.
“Justice Ministry started to work more transparently and it became accountable,” he said, noting that problems related to parole and medical services in prisons are now voiced in penal institutions.
According to observer Hasmik Harutyunyan, proposals were submitted to Justice Ministry, but an independent commission rejects most applications for parole so the number of such applications has declined.
Another participant of the press conference, Nare Mesropyan, spoke about such issues as the lack of medical equipment in penal institutions and the need to retrain doctors.