Դիտորդական խումբ. Արդարադատության նախարարությունն սկսել է ավելի թափանցիկ աշխատել
ՀՀ արդարադատության նախարարությունն սկսել է ավելի թափանցիկ աշխատել և 2014 թ. երկրորդ կեսից Արդարադատության  նախարարության աշխատանքներում զգալի փոփոխություններ են նկատելի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի նախագահ Ռուբեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ դատապարտյալները հիմնականում բարձրաձայնում են ՔԿՀ–ների գերծանրաբեռնվածության, բուժծառայության, վաղաժամկետ ազատման հետ կապված  խնդիրների մասին:
Խմբի դիտորդ Հասմիկ Հարությունյանն էլ իր հերթին ասաց, որ իրենք առաջարկներ են ներկայացրել նախարարությանը, իսկ անկախ հանձնաժողովը հիմնականում մերժում է վաղաժամկետ ազատման միջնորդությունները, և բավարարվող դիմումների թիվը նվազել է:
Խմբի մեկ այլ  դիտորդ Արայիկ Զայլյանի խոսքով՝ «Վանաձոր» ՔԿՀ-ում բժիշկ չկա այն պատճառաբանությամբ, որ այնտեղ որևէ բժիշկ չի ցանկանում աշխատել:
Հասարակական դիտորդական խմբի դիտորդ Նարե Մեսրոպյանն էլ ասաց, որ ՔԿՀ-ներում խնդիր է նաև բժիշկների վերապատրաստման հարցը, կա նաև հոգեբույժների կարիք, ինչպես նաև բժշկական տեխնիկայի պակաս:

Наблюдательская группа: Министерство юстиции Армении начало работать более прозрачно
Министерство юстиции Армении начало работать более прозрачно и со второй половины 2014 года в деятельности ведомства заметны существенные изменения. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции председатель наблюдательской группы, осуществляющей общественный контроль в уголовно-исполнительных учреждениях и органах Минюста Армении Рубен Саркисян.
«Министерство юстиции начало более прозрачно работать и стало подотчетным»,- сказал он.
По его словам, в уголовно-исполнительных учреждениях озвучиваются вопросы, связанные с перегруженностью УИУ, медицинским обслуживанием и досрочным освобождением.
Наблюдатель группы Асмик Арутюнян в свою очередь отметила, что министерству юстиции были представлены предложения, однако независимая комиссия в основном отклоняет ходатайства о досрочном освобождении, посему число заявлений сократилось.
Кроме того, как отметила Наре Месропян, в УИУ необходимо провести переподготовку врачей и наблюдается недостаток медицинской техники.