ՀՀ Նախագահ. Գյումրիի ողբերգությունը պահանջում է՝ դրա բոլոր հանգամանքները բացահայտվեն աննախադեպ հետևողականությամբ
20/01/2015 13:11
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինին: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ 2015թ. հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգությունը պահանջում է, որպեսզի դրա բոլոր հանգամանքները բացահայտվեն աննախադեպ հետևողականությամբ: Հանրապետության Նախագահը կարևոր է համարել, որ այս հանցանքի քննության կապակցությամբ երկու երկրների իրավապահների միջև ձևավորված համագործակցությունն ունենա արդյունավետ շարունակություն, իսկ սկսված գործընթացը հասցվի իր տրամաբանական ավարտին:
Հանդիպման ընթացքում ՌԴ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա. Բաստրիկինը նշել է, որ իրենք իրենց հայաստանյան գործընկերների հետ ունեն լիարժեք փոխըմբռնում և հստակ պատկերացում, թե ինչպիսին պետք է լինի հայկական իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվող քննությանը ՌԴ իրավասու կառույցների ցուցաբերած օժանդակությունը: Այդ շրջանակներում ռուսական իրավասու մարմինների կողմից ինչպես Գյումրիում տեղակայված ռազմական բազայի, այնպես էլ ՌԴ տարածքում կատարվող գործողությունները նպատակ ունեն ապահովել սպանության բոլոր վարկածների և գործի բոլոր հանգամանքների համակողմանի քննությունը, մեղավորների բացահայտումը և նրանց պատասխանատվության անխուսափելիությունը: Ա. Բաստրիկինը նաև վստահություն է հայտնել, որ այս գործով Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվելիք հրապարակային դատական քննությունը կդառնա արդարության և արդարադատության հասնելու երկու կողմերի ձգտման վկայությունը:

Президент: Обстоятельства трагедии в Гюмри должны были раскрыты с беспрецедентной последовательностью
20/01/2015 14:09
Президент Армении Серж Саргсян принял во вторник председателя Следственного комитета Армении Александра Бастрыкина.
«Президент Армении отметил, что случившаяся 12 января в городе Гюмри трагедия требует, чтобы все обстоятельства были раскрыты с беспрецедентной последовательностью. Президент указал на важность, чтобы сформировавшееся между правоохранителями Армении и РФ сотрудничество в связи с расследуемым делом имело эффективное продолжение, и чтобы начатый процесс был доведен до логического завершения», - сообщили в пресс-службе президента Армении.
А.Бастрыкин подчеркнул, что с армянскими коллегами имеется полное взаимопонимание и четкое видение, каким должно быть оказываемое в следственных мероприятиях российскими правомочными органами содействие армянским правоохранительным органам.
Цель проводимых правомочными органами России действий как на территории военной базы в Гюмри, так и на территории РФ заключается в обеспечении всестороннего расследования всех мотивов убийства и обстоятельств дела, выявлении виновных и неизбежности наказания. А.Бастрыкин выразил уверенность, что публичное судебное разбирательство, которое будет осуществлено по этому делу на территории Республики Армения, станет свидетельством стремления сторон к достижению справедливости и правосудия.