Էդ. Նալբանդյան. Առաջնահերթությունների շարքում է միգրացիայի զարգացումը
Հունվարի 20-ին ՀՀ պատվիրակությունը՝ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի գլխավորությամբ, մասնակցեց Բրյուսելում տեղի ունեցած Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության խորհրդի 15-րդ նիստին։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳ նախարարությունից:
Եվրոպական միության պատվիրակությունը գլխավորում էին ԵՄ Խորհրդի նախագահությունը ներկայացնող Լատվայի արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկևիչը և Եվրոպական հանձնաժողովի Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանը:
Հայաստանի պատվիրակության կազմում էին ԵՄ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը, էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը, արդարադատության փոխնախարար Արման Թաթոյանը։
Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցության խորհրդի 15-րդ նիստին հանգամանալից քննակվեցին Հայաստան - ԵՄ համագործակցության հետագա զարգացման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը՝ քաղաքական երկխոսության, հարաբերությունների ապագա իրավական հիմքի, շարժունակության, մարդու իրավունքների, տնտեսական բարեփոխումների, Հայաստանին ԵՄ աջակցության հարցերը։
Նախարար Նալբանդյանը երախտագիտություն հայտնեց ԵՄ-ին՝ Հայաստանին տարիներ շարունակ ցուցաբերած աջակցության և օժանդակության համար, որոնք նշանակալի դեր են խաղացել՝ Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման համար, և վերահաստատեց Հայաստանի հաստատակամությունը՝ խորացնելու Եվրոպական միության հետ տարբեր ոլորտներում և ուղղություններով համապարփակ համագործակցությունը՝ հիմնվելով վերջին տարիների ձեռքբերումների վրա՝ հաշվի առնելով ՀՀ պարտավորությունները այլ միջազգային, ինտեգրացիոն ձևաչափերում։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ ԵՄ հետ փոխգործակցության առաջնահերթությունների շարքում է շարժունակությունը, միգրացիայի և մարդկային շփումների զարգացումը։ Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ 2014թ. հունվարին ուժի մեջ մտած ԵՄ - Հայաստան մուտքի արտոնագրի դյուրացման և հետընդունման մասին համաձայնագրերը, որոնք ճանապարհ են հարթում դեպի մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման վերաբերյալ գործընթացի մեկնարկը, ինչը հնարավորություն կտա ապագայում հասնել Հայաստանի քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրային ռեժիմի վերացմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորեց նաև Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագրին կից Արձանագրության ուժի մեջ մտնելը, որով Հայաստանը կարող է մասնակցել ԵՄ ծրագրերի լայն շրջանակի և համագործակցելու ԵՄ տարբեր գործակալությունների հետ։
Խորհրդի նիստի օրակարգում էին նաև տարածաշրջանային խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները։
Եվրոպական կողմի խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները, Արդբեջանի ապակառուցողական և սադրիչ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը և արդարադատության փոխնախարար Արման Թաթոյանը իրենց ելույթներում տեղեկացրին կառավարության տնտեսական քաղաքականության, դատաիրավական ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների, 2014թ. տնտեսության և դատաիրավական բնագավառներում ԵՄ հետ համագործակցության արդյունքների մասին:
Խորհրդի նիստից հետո տեղի ունեցավ Էդվարդ Նալբանդյանի, Էդգարս Ռինկևիչի և Յոհանես Հանի համատեղ մամլո ասուլիսը։

FM: It is our strong will to deepen comprehensive cooperation with EU
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan made a statement during a press conference after the 15th meeting of the Armenia-EU in Brussels.
“In the framework of the 15th session of Armenia-EU Cooperation Council, together with our EU colleagues, we have had extensive discussions on the further development of Armenia – European Union relations, which included such issues as: Political dialogue, future legal basis of our relations, mobility, human rights, economic reforms, EU’s assistance to Armenia. We expressed our appreciation to the EU for its continued support and assistance provided to our country over the years which have been instrumental for the effective implementation and sustainability of the reform process and institutional capacity building in Armenia.
We have discussions on the scope of future legal basis of our relations. I reaffirmed that it is our strong will to deepen our comprehensive cooperation, building upon the achievements that we have reached during recent years, in all possible areas and directions, giving due consideration to our commitments in other international, integration formats.
The Armenia - EU cooperation in the area of mobility, migration and enhancing the people to people contacts has been among our highest priorities in our cooperation with the EU. In January 2014 the EU-Armenia Visa Facilitation and Readmission Agreements entered into force and we are looking forward to launching a next phase of Visa Dialogue, aimed at a visa-free travel for the citizens of Armenia.
In 2014 the Protocol to the Partnership and Cooperation Agreement came into force, which enabled Armenia to participate in a broad range of EU programs and to cooperate with the EU Agencies.
We also touched upon regional issues. I briefed the Council on latest developments related to the Nagorno-Karabakh conflict and the efforts we exercise together with the OSCE Minsk group co-chairs for the exclusively peaceful solution of the conflict,” Minister Nalbandyan said.