Հայաստանը, Արցախը և Սփյուռքը պետք է միասնական լինեն. Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի և Կիպրոսի Հանրապետության ներկայացուցիչների պալատի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Կիպրոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Կիպրոսի պետական հանձնաժողովի համանախագահ Արտո Տավիթյանի հետ:  Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԺ-ից:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ անցկացվելիք միջոցառումներին: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը կարևորել է կիպրահայ համայնքի դերակատարությունը և նշել, որ ՀՀ-ն, Արցախը և Սփյուռքը պետք է միասնական լինեն թե Ցեղասպանության միջազգային դատապարտման, և թե Լեռնային Ղարաբաղի
միջազգային ճանաչման հարցում:
Զրուցակիցները քննարկել են Կիպրոսի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես անցկացնելու մանրամասները:

Эдуард Шармазанов: Армения, Арцах и Диаспора должны быть едины
Вице-спикер Национального Собрания Армении, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС Армении и Палатой представителей Республики Кипр Эдуард Шармазанов встретился с представителем армянской общины Кипра, сопредседателем Государственной комиссии Кипра по мероприятиям к 100-й годовщине Геноцида армян Арто Тавитяном. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостя, вице-спикер НС Армении обратился к мероприятиям по случаю 100-й годовщины Геноцида армян. В данном контексте Эдуард Шармазанов подчеркнул важную роль армянской общины Кипра, отметив, что Армения, Арцах и Диаспора должны быть едины как в вопросе международного осуждения Геноцида армян, так и в вопросе международного признания Нагорного Карабаха.
Собеседники обсудили детали предстоящей в парламенте Республики Кипр экспозиции, посвященной Геноциду армян.