Թաթուլ Մանասերյան. ԿԲ-ի որոշումը ճիշտ դեղամիջոցը չէ
«Կենտրոնական բանկի որոշումը ճիշտ դեղամիջոցը չէ, որով կարելի է խուսափել ճգնաժամից»,-այսօր այս մասին լրագրողների հետ հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տնտեսագետ, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը` խոսելով ԿԲ-ի որոշման մասին, ըստ որի, Հայաստանում գործող բանկերը մինչև 2017-ը պետք է վեց անգամ մեծացնեն իրենց կապիտալի նվազագույն սահմանաչափը՝ 5 միլիարդ դրամից հասցնելով 30 միլիարդի:
Այս առումով տնտեսագետը մտահոգություններ ուներ, նախ՝  որքանով են արդյունավետ կառավարվում ռիսկերը և թե որքանով են ծառայում բանկերը  տնտեսության զարգացմանը:
Թ. Մանասերյանը հիշեցրեց, որ բանկերը նպաստում են տնտեսության զարգացմանը, հակառակ դեպքում` բանկերի դերը դառնում է ինքնանպատակ:
«ԿԲ-ի որոշման հիմնական նպատակը ֆինանսական համակարգի կայունությունն ու կառավարելիությունն է, իսկ թե որքանով դա իրականություն կդառնան, ապա դա կախված է ոչ միայն ԿԲ-ից, այլև`ամբողջ տնտեսությունից»,- ասաց տնտեսագետը:

The decision taken by the Central Bank of Armenia (CBA) is a wrong recipe to avoid the crisis, economist Tatul Manaseryan told reporters when commenting on CBA’s decision about a six-fold increase in banks’ authorized capital by 2017. The minimum amount of capital has been raised from 5 to 30 billion drams.
“The main purpose of the decision is to ensure stability and manageability of the financial system, but the realization of these goals depends on the whole economy, not only on the Central Bank,” he noted
T. Manaseryan expressed concern over the efficiency of risk management and the banks’ assistance of economic development.