Ս. Սարգսյան. Անկարան վատ ծառայություն մատուցեց ինքն իրեն
Մեր անցյալ նիստի ժամանակ, Ձեզ հետ խորհրդակցելով, հրավերներ հղեցի մի շարք պետությունների և միջազգային կարևորագույն կառույցների առաջնորդների՝ մասնակցելու 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Պետք է տեղեկացնեմ ձեզ, որ ստացվել են դրական պատասխաններ մի շարք պետություններից և կազմակերպություններից: Այս մասին այսօր Կառավարության ընդունելությունների տանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքով` որոշ երկրներ հաստատել են իրենց ներկայությունը բարձր պետական պատվիրակությունների մակարդակով: Ոմանք նշել են, որ կարևորում են այդ օրն անցկացնել իրենց երկրների հայ համայնքի հետ.
«Ես խնդրում եմ և՛ պետական հանձնաժողովի անդամներին, և՛ տարածաշրջանային հանձնախմբերին` Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ միասին ձեռնամուխ լինել այդ օրերին կայանալիք միջոցառումներին, ինչպես նաև մարտի վերջին անցկացվող միջազգային մեդիաֆորումին հնարավորինս լայն մասնակցություն ապահովելու ուղղությամբ: Դա հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով Թուրքիայում կայացված անհեռատես և ցինիկ որոշումը` խմբագրել սեփական պատմությունը` Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը նշելու միջոցով: Ասում են, որ քաղաքականության մեջ բոլոր միջոցները հարմար են, բայց կարծում եմ՝ այդ հարցում պաշտոնական Անկարան վատ ծառայություն մատուցեց ինքն իրեն»,- նշեց նա:
Երբ ստացա այդ անպարկեշտ հրավերը, շարունակեց երկրի ղեկավարը, անհրաժեշտ համարեցի անմիջապես և հանրայնորեն պատասխանել Ռեջեփ Էրդողանին, քանի որ ակնհայտ էր, որ հրավերի փաստը կարող է թյուր կերպով հասկացվել և մեկնաբանվել միջազգային լրատվամիջոցների և հանրության կողմից.
«Կարծում եմ, որ իմ պատասխանը և դրան հետևած միջազգային և հենց Թուրքիայի ներսում տեղ գտած արձագանքները ապացուցում են այդ թերհաշվարկված քայլի սին լինելը»,- նշեց նա` հավելելով, որ այդ քայլը սին է, ինչպես և ժխտողականության բոլոր դրսևորումները: Ժխտողականությունը ոչ միայն քաղաքական թուլության և անլիարժեքության բարդույթների դրսևորում է, այլև իրավական կատեգորիա.
«Այն կապում է Թուրքիայի գործող իշխանությունները ցեղասպանության հանցագործությունը կատարած իրենց նախորդների հետ, դարձնում նրանց մեղսակից մարդկության դեմ այդ ծանրագույն հանցատեսակում: Եվ հենց դրանով էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում երեկ զբաղված Թուրքիայի Հանրապետությունը»,- հավելեց Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян: Анкара оказала себе плохую услугу
Решение Анкары отредактировать собственную историю посредством празднования победы при Галлиполи 24 апреля – в день 100-й годовщины Геноцида армян – недальновидно и цинично. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая сегодня на стартовавшем в Доме приемов правительства Армении 5-м заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г.
«Во время предыдущего заседания, посоветовавшись с Вами, я направил приглашения принять участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян главам ряда государств и важнейших международных структур. Должен сообщить, что получены положительные ответы из ряда стран и организаций», - сказал Серж Саргсян.
По словам президента, некоторые страны подтвердили свое присутствие на уровне высоких государственных делегаций. Некоторые заявили, что считают важным отметить этот день с армянскими общинами своих стран.
Президент С.Саргсян обратился к членам государственной комиссии и региональным комитетам с просьбой обеспечить вместе с дипломатическими представительствами Армении по возможности широкое участие в медиафоруме, который запланирован на конец марта.
«Это особенно важно, с учетом принятого Турцией недальновидного и циничного решения – отредактировать свою историю посредством празднования победы при Галлиполи 24 апреля, в день 100-й годовщины Геноцида армян. Говорят, что в политике все средства хороши, однако, считаю, что официальная Анкара в этом вопросе оказала себе плохую услугу», - заявил президент Армении.
Президент также отметил, что, получив «непристойное приглашение» от президента Турции Реджепа Тайпа Эрдогана, посчитал необходимым немедленно и публично ответить ему, поскольку очевидно, что факт приглашения мог быть неправильно понят и интерпретирован международными СМИ и сообществом.
«Думаю, мой ответ и последующие международные отклики, а также реакция в самой Турции, доказывают тщетность этого неверно просчитанного шага», - отметил президент С.Саргсян.
Глава государства подчеркнул, что этот шаг Турции столь же бесполезен, как и все проявления факта отрицания Геноцида армян.