Վ. Սարգսյան. «Արարատի ստորոտին» մեդիաֆորումին ներկա կլինեն միջազգային ազդեցիկ լրատվամիջոցներ
Մարտի 18-20-ին նախատեսված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շարքում առաջին խոշոր միջոցառումը՝ միջազգային մեդիաֆորումը, որը կոչվելու է «Արարատի ստորոտին»: Այս մասին այսօր  Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստի ամփոփման ժամանակ ասաց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ իրենք աշխատում են տարածաշրջանային հանձնախմբերի հետ, որպեսզի մեդիաֆորումին ներկա լինեն միջազգային ազդեցիկ լրատվամիջոցներ:
Ապրիլի 22-23-ին նախատեսվում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» միջազգային գլոբալ հասարակական, քաղաքական ֆորում:
Վ. Սարգսյանն անդրադարձավ նաև Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասման կարգին՝ նշելով, որ սրբադասումը հստակ թվեր չի նախատեսում:
Ապրիլի 23-ին Հանրապետության հրապարակում կկայանա համաշխարհային հռչակ ունեցող «Sistem of a down» խմբի համերգը: Վ. Սարգսյանը ասաց, որ հայերից բաղկացած այս խմբի անդամները մեծ պայքար են տարել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ, և կազմկոմիտեն որոշել է, որ ճիշտ կլինի 100-րդ տարելիցի օրը այս պահանջը մշակույթի ոլորտում հնչեցնեն հենց իրենք: Բացի այս՝ խումբը 10 խոշոր համերգ է ունենալու Լոնդոնում, Բելգիայում, Մոսկվայում և այլ քաղաքներում:
Նույն օրը երեկոյան տեղի կունենա ավանդական դարձած ջահերով երթը, որին այս տարի ակնկալվում են բազմաթիվ մասնակիցներ:
Ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում կանցկացվի ոգեկոչման հիմնական արարողությունը արտասահմանյան ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Երեկոյան կկայանա դասական երաժշտության մեծ համերգ, որում հանդես կգան բոլոր այն երկրներից, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը կամ քայլեր կատարել այդ ուղղությամբ:
Համերգը կրում «Վերածնունդ» խորագիրը:  «Համերգի սկիզբը խորհրդանշական է՝ Երևանի ժամանակով 20:15-ին»,- ասաց Վ. Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման և ճանաչման միջազգային պայքարը չի ավարտվելու ապրիլի 24-ով:
«Կարծիք կա, թե 100-ամյակից հետո Հայաստանում և Սփյուռքում մարելու է պայքարը: Ովքեր հույս ունեն, թե 2015 թ-ից հետո այլևս չեն զգալու Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված հայության ճնշումը, չարարչար սխալվում են, սա թյուր հաշվարկ է: 100-ամյակը առիթ է հայության նոր վերելքի և համախմբման»,- ասաց Վ. Սարգսյանը:

На медиафоруме «У подножья Арарата» будут представители авторитетных международных СМИ
Первое крупное мероприятие в рамках посвященных 100-й годовщине Геноцида армян мероприятий – международный медиафорум под названием «У подножья Арарата» – состоится 18-20 марта. Об этом заявил сегодня глава аппарата президента Армении, координатор мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян Виген Саркисян, обобщая итоги 5-го заседания Государственной комиссии по координации мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г.
По его словам, проводится работа с региональными комитетами с тем, чтобы привлечь к участию в форуме представителей влиятельных международных СМИ.
22-23 апреля состоится международный глобальный общественно-политический форум «Против преступления Геноцида».
В.Саркисян обратился также к процессу канонизации Армянской Апостольской церковью жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г.
Виген Саркисян сообщил, что 23-го апреля на площади Республики состоится концерт рок-группы «System of a down». Он отметил, что членный этой группы, состоящей из армян, вели активную борьбу за признание и осуждение факта Геноцида армян. До приезда в Ереван «System of a down» выступит с концертами в Лондоне, Брюсселе, Москве и других столицах.
В тот же день вечером состоится традиционное факельное шествие к мемориальному комплексу «Цицернакаберд».
24 апреля в Цицернакаберде пройдет основная церемония поминовения с участием иностранных делегаций. Вечером состоится концерт классической музыки под названием «Возрождение», на котором выступят музыканты из всех тех стран, которые признали Геноцид армян. «Время начала концерта – символично, в 20:15 по ереванскому времени», - сказал В.Саркисян.
Виген Саркисян также отметил, что борьба за международное признание и осуждение Геноцида армян не завершится 24 апреля.
«Те, кто надеется, что после 2015 года не будет больше ощущать давления армянства в связи с признанием факта Геноцида армян, глубоко ошибаются. 100-я годовщина – это повод для нового подъема и сплочения армянства», - заявил он.