Կառավարությունը բանակցում է ՌԴ-ի հետ՝ գազի դիմաց ռուբլով վճարելու համար
ՀՀ կառավարությունը փորձում է ռուսական կողմի հետ համաձայնության գալ Հայաստանին մատակարարվող գազի դիմաց վճարումները ռուբլով իրականացնելու շուրջ: Հայաստանը տարեկան ՌԴ-ին գազի դիմաց կանխիկով վճարում է 350-400 միլիոն դոլար:
«Հայկական Ժամանակի» տեղեկություններով, այս հարցի շուրջ բանակցելու են ՀՀ և ՌԴ վարչապետներ Հ.Աբրահամյանն ու Դ.Մեդվեդևը առաջիկա հանդիպման ժամանակ (Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մոսկվա է մեկնելու այսօր): Հույսերը, որ ռուսական կողմը կհամաձայնի գազի դիմաց վճարումները ամբողջությամբ ընդունել ռուբլով, չնչին են: Սակայն մեծ է հավանականությունը, որ գոնե կիսով չափ վճարումները կիրականացվեն ռուբլով: Խնդիրն այն է, որ իր հերթին Ռուսաստանը տարեկան մոտ 200 մլն դոլար է վճարում Հայաստանին 102-րդ ռազմաբազան մեր տարածքում տեղակայելու դիմաց:
Ամենայն հավանականությամբ, կողմերը կհամաձայնեն, որպեսզի այդ 200 միլիոնը ՌԴ կառավարությունը հաշվանցի «Գազպրոմին», իսկ «Գազպրոմ Արմենիան» 102-րդ բազայի համար ուղարկվելիք 200 մլն դոլարը դրամով վճարի ՀՀ կառավարությանը:

«Айкакан жаманак»: Армения желает платить за газ в рублях
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что правительство Армении пытается прийти к согласию с российской стороной относительно перехода на рубли в расчетах за поставляемый газ. Ежегодно Армения выплачивает российской стороне за газ около $350-400 млн. наличными.
По сведениям издания, этот вопрос станет предметом переговоров на предстоящей встрече премьер-министров Армении и России Овика Абраамян и Дмитрия Медведева.
«Надежды, что российская сторона согласится полностью принимать оплату в рублях, минимальны. Но есть большая вероятность того, половину оплаты можно будет произвести в российских рублях. Вопрос в том, что Россия, в свою очередь, за размещение на территории Армении 102-ой военной базы ежегодно платит около $200 млн. По всей вероятности, стороны придут к согласию, чтобы указанные $200 млн. правительство России переводило «Газпрому», а «Газпром – Армения» эту сумму в драмовом эквиваленте выплачивала армянской стороне», - пишет издание.