«Ժառանգությունը» մարիտիմեկյան հանրահավաքին չի մասնակցի, կլինի Չինարիում
«Ժողովուրդը պարզ ազատություն է ուզում, հայրենիքում ապրելու, աշխատանք ունենալու հնարավորություն է պահանջում: Շարքային ու քաղաքական խաղեր չի ուզում»,- Ազատության հրապարակում բացօթյա ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ այսօր նախատեսված էր հանրահավաք, սակայն ի տարբերություն մյուս ուժերի՝ այսօր այստեղ ժողովորդի կողքին միայն «Ժառանգությունն» է կանգնած՝ կրկին միայնակ:
«Մենք կրկին այստեղ ենք, կրկին նույն պահանջով: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է հրաժարական տա: Սերժ Սարգսյանը դա պետք է անի հանուն հայրենքի ու իր թոռնիկների: Սա ոչ թե խնդրանք, այլ պահանջ է: Այսօր մենք ոչ ոքի չենք հրավիրել, ավտոբուսներով այստեղ մարդկանց չենք բերել, բայց գիտցած եղեք՝ առանց ժողովրդի չկա հաղթանակ: Ո՛չ ես, ո՛չ մյուսները այդ հաղթանակն առանց ժողովրդի չի կարող ունենալ»,- հայտարարեց նա:
Անդրադառնալով Գագիկ Ծառուկյանի ու Սերժ Սարգսյանի հաշտեցմանը՝ Ր. Հովհաննիսյանը նկատեց. «Այդ հաշտեցումը քաղաքական իրավագիտությունից ու լեգիտումությունից դուրս է: Այսօր պետք է հրապարակում հավաքվեին բոլոր քաղաքական ուժերը՝ ՀԱԿ, ԲՀԿ, ինչու ոչ՝ նաև ՀՅԴ, իսկ այսօր այս փաթիլների ներքո մենք միայնակ ենք: Որևէ մեկն այդ խաղն այլևս չի ուզում»,- ասաց նա:
Ր. Հովհաննիսյանը նշեց, որ դեռ երկու օր առաջ վերջապես կոնսեսուսով որոշում կայացվեց, եռյակի ուժերը վերջապես կարողացան իրար աչքերի մեջ նայել, միմյանց ձեռք սեղմել, միմյանց սխալները ներել և միասնական օրակարգ ձևավորել, սակայն այն կրկին տապալվեց:
«Պայմանավորվեցինք հավաքվել այսօր, բայց ինչ-որ մեկը դա չցանկացավ: Ինձ մոտ որևէ չարություն չկա, բայց հուսախաբ եղանք: Ցավով եմ նշում, բայց մեր գործընկերներն իրենք են որոշել իրենց քայլերով եզրագծից դուրս գալ»,- ասաց նա:
«Ժառանգության» առաջնորդը հայտարարեց, որ վաղը իրենք կլինեն Գյումրիում, այուհետև կայցելեն սահմանամերձ շրջաններ, իսկ փետրվարի 27-ին կրկին նույն տեղում կհավաքվեն:
Հարցին՝ «Ժառանգությունը» մասնակցելո՞ւ է ՀԱԿ-ի կողմից հրավիրված մարտիմեկյան հանահավաքին. Ր. Հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Այդ օրը պետք է բոլորս լինեինք միասին: Վաղը մենք կլինենք Գյումրիում, կայցելենք Գուրգեն Մարգարյանի գերեզման: Իսկ մարտի 1- «Ժառանգության» այն անդամները ովքեր կլինեն այստեղ, կմասնակցեն: Մենք մեկնելու ենք Չինարի: Կրկնում եմ, որ ով ուզում է միացյալ պայքար տանել, մենք պատրաստ ենք միանալ, բայց այդ խաղը չենք խաղալու»,- ասաց նա:

Р.Ованнисян: Мы готовы присоединиться к совместной борьбе, однако участвовать в играх не собираемся
«Армянский народ хочет свободы, требует возможности жить и работать на своей родине. Ему не нужны рядовые и политические игры», - заявил сегодня на площади Свободы в Ереване лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян.
Он отметил, что сегодня на площади Свободы должен был состояться совместный митинг, однако в отличие от других политических сил, здесь рядом с народом стоит только «Наследие».
«Мы снова здесь, и снова с тем же требованием. Президент Армении Серж Саргсян должен подать в отставку. Он должен сделать это ради родины и своих внуков. Сегодня мы никого не пригласили, не привезли людей на площадь, но знайте, что без народа – победы нет. Ни я, ни другие не смогут победить без народа», - заявил Р.Ованнисян.
Касаясь примирения лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна и президента Сержа Саргсяна, Раффи Ованнисян отметил: «Это примирение – вне правовой юрисдикции и легитимности. Сегодня на площади должны были собраться все политические силы – «Армянский национальный конгресс», «Процветающая Армения», и почему бы нет, АРФ «Дашнакцутюн», однако здесь находимся только мы. Никто больше не хочет этой игры», - сказал он.
Р.Ованнисян отметил, что еще два дня назад, наконец, было принято решение путем консенсуса, лидеры политических сил «тройки» пожали друг другу руки, простили друг другу ошибки и сформировали единую повестку, однако эта повестка снова провалена.
«Мы договорились сегодня собраться, однако кто-то не пожелал. У меня нет злости, однако есть разочарование. К сожалению, наши партнеры сами решили сойти с дистанции», - отметил он.
Раффи Ованнисян сообщил, что завтра представители партии «Наследие» собираются в Гюмри, затем посетят приграничные районы, а 27 февраля снова соберутся на площади Свободы.
На вопрос о том, будет ли участвовать партия «Наследие» в инициированном АНК митинге 1 марта, Р.Ованнисян ответил: «Мы все в этот день должны были быть вместе. Все те члены партии «Наследие», которые будут 1 марта в Ереване, примут участие в митинге. Мы должны поехать в Чинар».
«Хочу вновь повторить, мы готовы присоединиться к тем, кто хочет вести совместную борьбу, однако участвовать в играх не собираемся», - заявил Раффи Ованнисян.