«Ժառանգությունը» մարիտիմեկյան հանրահավաքին չի մասնակցի, կլինի Չինարիում
«Ժողովուրդը պարզ ազատություն է ուզում, հայրենիքում ապրելու, աշխատանք ունենալու հնարավորություն է պահանջում: Շարքային ու քաղաքական խաղեր չի ուզում»,- Ազատության հրապարակում բացօթյա ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ այսօր նախատեսված էր հանրահավաք, սակայն ի տարբերություն մյուս ուժերի՝ այսօր այստեղ ժողովորդի կողքին միայն «Ժառանգությունն» է կանգնած՝ կրկին միայնակ:
«Մենք կրկին այստեղ ենք, կրկին նույն պահանջով: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է հրաժարական տա: Սերժ Սարգսյանը դա պետք է անի հանուն հայրենքի ու իր թոռնիկների: Սա ոչ թե խնդրանք, այլ պահանջ է: Այսօր մենք ոչ ոքի չենք հրավիրել, ավտոբուսներով այստեղ մարդկանց չենք բերել, բայց գիտցած եղեք՝ առանց ժողովրդի չկա հաղթանակ: Ո՛չ ես, ո՛չ մյուսները այդ հաղթանակն առանց ժողովրդի չի կարող ունենալ»,- հայտարարեց նա:
Անդրադառնալով Գագիկ Ծառուկյանի ու Սերժ Սարգսյանի հաշտեցմանը՝ Ր. Հովհաննիսյանը նկատեց. «Այդ հաշտեցումը քաղաքական իրավագիտությունից ու լեգիտումությունից դուրս է: Այսօր պետք է հրապարակում հավաքվեին բոլոր քաղաքական ուժերը՝ ՀԱԿ, ԲՀԿ, ինչու ոչ՝ նաև ՀՅԴ, իսկ այսօր այս փաթիլների ներքո մենք միայնակ ենք: Որևէ մեկն այդ խաղն այլևս չի ուզում»,- ասաց նա:
Ր. Հովհաննիսյանը նշեց, որ դեռ երկու օր առաջ վերջապես կոնսեսուսով որոշում կայացվեց, եռյակի ուժերը վերջապես կարողացան իրար աչքերի մեջ նայել, միմյանց ձեռք սեղմել, միմյանց սխալները ներել և միասնական օրակարգ ձևավորել, սակայն այն կրկին տապալվեց:
«Պայմանավորվեցինք հավաքվել այսօր, բայց ինչ-որ մեկը դա չցանկացավ: Ինձ մոտ որևէ չարություն չկա, բայց հուսախաբ եղանք: Ցավով եմ նշում, բայց մեր գործընկերներն իրենք են որոշել իրենց քայլերով եզրագծից դուրս գալ»,- ասաց նա:
«Ժառանգության» առաջնորդը հայտարարեց, որ վաղը իրենք կլինեն Գյումրիում, այուհետև կայցելեն սահմանամերձ շրջաններ, իսկ փետրվարի 27-ին կրկին նույն տեղում կհավաքվեն:
Հարցին՝ «Ժառանգությունը» մասնակցելո՞ւ է ՀԱԿ-ի կողմից հրավիրված մարտիմեկյան հանահավաքին. Ր. Հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Այդ օրը պետք է բոլորս լինեինք միասին: Վաղը մենք կլինենք Գյումրիում, կայցելենք Գուրգեն Մարգարյանի գերեզման: Իսկ մարտի 1- «Ժառանգության» այն անդամները ովքեր կլինեն այստեղ, կմասնակցեն: Մենք մեկնելու ենք Չինարի: Կրկնում եմ, որ ով ուզում է միացյալ պայքար տանել, մենք պատրաստ ենք միանալ, բայց այդ խաղը չենք խաղալու»,- ասաց նա:

R. Hovannisian: We ready to join common struggle, but not participate in games
“The Armenian people want freedom, they demand an opportunity to live and work in their homeland. They don’t need political games,” the leader of Heritage Party Raffi Hovannisian said in Liberty Square of Yerevan today.
In his words, a joint rally was scheduled to take place in Liberty Square today, but unlike other political forces, only Heritage is standing beside the people there.
“We are here again, and we are making the same demand. Armenian President Serzh Sargsyan should resign. He should do it for the homeland and his grandchildren. We did not invite anyone today, we did not transport people to the square, and you should know that there is no victory without the people. Neither I nor others can win without the people,” R. Hovannisian declared.
Touching upon the reconciliation of Prosperous Armenia Party’s (BHK) leader Gagik Tsarukyan and President Serzh Sargsyan, Raffi Hovannisian said: “This reconciliation is outside legal jurisdiction and legitimacy. All political forces – Armenian National Congress (HAK), BHK, and why not, ARF-Dashnaktsutyun should have been present in the square today, but only we are here. No one wants this game anymore,” he noted.
According to him, only two days ago a decision was finally taken through consensus, the leaders of the troika of political parties shook each other’s hands, forgave mistakes and set up a common agenda, but that agenda was ruined again.
“We agreed to gather today, but someone did not want to. I am not furious, but I feel disappointed. Unfortunately, our partners decided to withdraw from the race,” Hovannisian noted.
He informed those present that tomorrow representatives of Heritage Party will travel to Gyumri and then to border regions, and they intend to again gather in Liberty Square on February 27.
When asked if Heritage will participate in HAK-initiated rally on March 1, R. Hovannisian replied: “We should all be together on that day. All Heritage members who will be in Yerevan on March 1 will attend the rally. We need to go to Chinar”.
“I repeat again that we are prepared to join those who want to wage a common struggle, but we have no intention of participating in games,” Raffi Hovannisian said.