Նախագահի պատասխանը Տեր-Պետրոսյանին. Ձեր ակնարկները հիմնավորված համարել չեմ կարող
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է ՀՀ նախկին Նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի բաց նամակին: Պատասխանի մեջ մասնավորապես ասված է.
«Շնորհակալ եմ սույն թվականի փետրվարի 17-ին ինձ հասցեագրված բաց նամակում արտահայտած Ձեր մտահոգության համար: Միանգամից ասեմ, որ կտրականապես մերժում եմ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի վերաբերյալ Ձեր որակումները: Մերժում եմ ոչ միայն այն պատճառով, որ այն անկախությունից ի վեր ընդունված առաջին փաստաթուղթն է, որը հեղինակվել է հայությունը ներկայացնող գրեթե բոլոր կառույցների և համայնքների ներկայացուցիչների կողմից՝ իսկապես դառնալով ազգային միասնականության յուրօրինակ խորհրդանիշ, այլև որ դրա մշակման գործընթացի մասնակիցների թվում բազմաթիվ են փաստաթղթում խաչվող ոլորտների լրջագույն մասնագետներ աշխարհի բոլոր ծայրերից, մարդիկ, որոնց պրոֆեսիոնալիզմին ես վստահում եմ: Ուստի ակնհայտ է, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության կամ միջազգային իրավական փաստաթղթերի հետ հռչակագրի՝ հնարավոր հակասությունների և նման այլ հարցերի վերաբերյալ Ձեր ակնարկները հիմնավորված համարել չեմ կարող:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը ստեղծման պահից գործել է բոլորին միավորելու, բոլոր կարծիքները հաշվի առնելու առաջնային սկզբունքով: Թե՛ մինչև ապրիլի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում, թե՛ դրանից հետո դեռ հնչելու են բազմաթիվ ուղերձներ, մշակվելու են բազմաթիվ հայտարարություններ, գրվելու են բազմաթիվ նամակներ և իրականացվելու են ամենատարբեր նախաձեռնություններ: Եթե դեռևս կան կարծիքներ ու առաջարկներ, որոնք այս կամ այն պատճառով ժամանակին չեն դրվել միասնական քննարկումների սեղանին, ապա, միևնույն է, չպետք է դուրս թողնվեն միասնականության այդ հարթակից և պետք է հաշվի առնվեն: Այս առումով համարում եմ, որ Ձեր առաջարկները ևս պետք է քննարկվեն: Դուք նշում եք, որ դրա համար դեմ առ դեմ հանդիպման կարիք կա: Խնդիր չեմ տեսնում: Ավելին, կարծում եմ, որ իբրև նման հանդիպման անհնարինության փաստարկ Ձեր կողմից բերված պատճառաբանություններն ամենևին տեղին չեն: Երբ համարեք, որ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շուրջ առանձազրույցի կարիք և ցանկություն այնուամենայնիվ ունեք, պատրաստ եմ համապատասխան հրավեր ուղարկել»:

Саргсян ответил Тер-Петросяну: «Скажу сразу, что категорически отвергаю данные Вами характеристики»
Президент Армении Серж Саргсян ответил на открытое письмо бывшего президента Армении Левона Тер-Петросяна.
«Благодарен за выраженную Вами озабоченность в адресованном мне 17 февраля открытом письме. Скажу сразу, что категорически отвергаю данные Вами характеристики Всеармянской декларации 100-летней годовщины Геноцида армян. Отвергаю не только по той причине, что это принятый со дня независимости первый документ, который составлен представляющими армянство почти всеми структурами и общинами, действительно, становясь своеобразным символом национального единства, но и потому, что в числе участников процесса разработки со всего мира включены серьезнейшие специалисты представленных в документе сфер, профессионализму которых я доверяю. Так что, очевидно, что не могу считать обоснованными Ваши намеки о возможных противоречиях Декларации с Конституцией Республики Армения или международными правовыми документами», - заявил президент Армении.
Как сообщили в пресс-службе президента Армении, по словам С.Саргсяна, Государственная комиссия по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, с момента создания действовала по приоритетному принципу объединения всех, учета всех мнений.
«И до 24 апреля, и после этой даты еще прозвучат многочисленные послания, будут разработаны многочисленные заявления, будут написаны многочисленные письма и будут осуществлены самые различные инициативы. Если еще есть мнения и предложения, которые по тем или иным причинам не были поставлены на стол единых обсуждений, то, они, тем не менее, не должны оставаться вне площадки этого единства, и должны быть учтены. Вы отмечаете, что для этого есть необходимость встречи тет-а-тет. Не вижу проблем. Более того, считаю, что приведенные Вами причины в качестве довода о невозможности подобной встречи абсолютно не к месту. Когда посчитаете, что, тем не менее, есть необходимость и желание провести отдельную беседу вокруг мероприятий к 100-летию Геноцида армян, готов отправить соответствующее приглашение», - говорится в ответном письме президента Армении.