Անդրիաս Ղուկասյանը քաղաքական դիակ համարեց գործող բոլոր ուժերին
2015 թվականը չի դառնա համազգային համախմբման տարի, իսկ համահայկական հռչակագիրը մնալու է որպես թղթի վրա գրված խոսք: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց նախագահի նախկին թեկնածու, քաղաքագետ Անդրիաս Ղուկասյանը՝ նշելով, որ  ստեղծված իրավիճակը բավականին վտանգավոր է ազգային անվտանգութան տեսանկյունից.
«Այսօր ոչնչացվում է քաղաքական դաշտը: Այստեղ հարցը միայն ԲՀԿ-ն չէ: Քաղաքականությունը՝ որպես գործունեության տեսակ, վարկաբեկվում ու փչացվում է»,- ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը՝ հերթով անդրադառնալով երկրում գործող ուժերին:
«ՕԵԿ-ը՝ այսօր քաղաքական դիակ է, ԲՀԿ-ն՝ քաղաքական դիակ, «Ժառանգությունը»՝ քաղաքական դիակ, ՀԱԿ-ը՝ գրեթե մոտեցել է իր ավարտին, մարտի մեկին փորձելու են ցույց տալ, որ ունեն հանրային աջակցություն, բայց, ըստ էության, քաղաքական դիակ: Հանրապետական կուսակցությունն էլ վաղուց է քաղաքական դիակ»,- ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը՝ միաժամանակ հույս չհայտնելով, որ ասպարեզ կգան նոր քաղաքական ուժեր:
«Սա, կարծես, ցեղասպանությանը նախորդող իրավիճակ է, երբ ժողովուրդը պարզապես չի կարողանալու դիմակայել որևէ արտաքին ուժի: Ու ահա այս պայմաններում սպասել, որ ապրիլի 24-ին որևէ ժողովրդավարական պետության ղեկավար կգա Հայաստան, անհնար է»,- ասաց բանախոսը:

А.Гукасян: Все действующие партии можно считать «политическими трупами»
2015 год не станет годом общенационального сплочения, а Всеармянская декларация – документ, который останется на бумаге. Об этом заявил сегодня журналистам бывший кандидат в президенты Армении, политолог Андриас Гукасян.
Политолог отметил, что создавшаяся ситуация довольно опасна с точки зрения национальной безопасности.
«Сегодня уничтожается политическое поле. Здесь вопрос не только в партии «Процветающая Армения». Политика, как вид деятельности, дисквалифицируется и портится», - сказал Андриас Гукасян.
Касаясь политических сил, политолог отметил, что партии «Оринац еркир», «Наследие» и «Процветающая Армения» сегодня можно считать «политическими трупами». «АНК почти приблизился к своему концу, 1 марта АНК попытается показать, что имеет поддержку общества, однако, по сути, также является политическим трупом. Что касается Республиканской партии Армении, то эта партия уже давно политический труп», - заявил А.Гукасян.
А.Гукасян не питает надежд, что на арене могут появиться новые политические силы.
«Это как ситуация, предшествующая Геноциду, когда народ просто не сможет противостоять какой-либо внешней силе. И в таких условиях ожидать, что 24 апреля лидер какой-либо демократической страны приедет в Армению, невозможно», - отметил он.