ԱԺ նախագահ. «Բարգավաճ Հայաստանը» պետք է ընտրի նոր ռազմավարություն
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը գտնում է, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը պետք է ընտրի նոր ռազմավարություն, իսկ թե ով կլինի կուսակցության նոր առաջնորդը, նա դժվարանում է պատասխանել:
Այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով ներքաղաքական զարգացումներին և ԲՀԿ խմբակցության բոյկոտին, Գ. Սահակյանը նշեց, որ ժամանակը ցույց կտա, թե ինչ կլինի առաջիկայում:
«Կարծում եմ, որ դադարը պայմանավորված է նրանով, որ ստեղծվել է նոր քաղաքական իրավիճակ և խմբակցության անդամները պետք է քննարկեն ու նոր որոշումներ կայացնեն, ուստի դրանում ոչ մի առանձնահատկություն չկա»,- հավելեց նա:
Ինչ վերաբերում է Գագիկ Ծառուկյանի բացակայություններին՝ ԱԺ նախագահը շեշտեց, որ թեև իրավական տեսակետից բոլոր հիմնավորումները կան, սակայն  Գագիկ Ծառուկյանից  լրացուցիչ և հիմնավոր պատասխաններ են ակնկալվում իր բացակայությունների վերաբերյալ: Խոսելով Գագիկ Ծառուկյանին մանդատից զրկելու մասին՝ Գալուստ Սահակյանն ասաց, որ չի ցանկանում, որպեսզի այն լիներ նախադեպ:
«Ես կարծում եմ, որ եթե ցանկություններով առաջնորդվենք, ապա չէի ցանկանա ընդհանրապես, որ նմանատիպ նախադեպ ունենայինք: Իսկ քաղաքականության մեջ, եթե նախադեպեր են լինում, ապա առաջնորդվում են այդ նախադեպերով»,- հավելեց Գ. Սահակյանը:
Հարցին, թե ԲՀԿ-ն հետագայում իր գործունեությունը ընդդիմադիր դաշտում կարունակի՞, ԱԺ նախագահը շեշտեց, որ ԲՀԿ-ն պետք է իր գործունեությունն առհասարակ շարունակի:

Galust Sahakyan not inclined to strip Tsarukyan of deputy mandate
Speaker of the Armenian parliament Galust Sahakyan believes that Prosperous Armenia Party (BHK) should develop a new strategy.  He found it difficult to say who may become the new leader of BHK.
“I think that the pause is due to the fact that a new political situation has emerged and the faction members have to hold discussions and take new decisions,” Sahakyan said.
As regards BHK leader Gagik Tsarukyan’s absence from parliamentary sittings on many occasions, the speaker said that although there are all the reasons from a legal viewpoint, they expect additional answers from Tsarukyan.
When speaking about the possibility of stripping Tsarukyan of his mandate as deputy, Galust Sahakyan noted he is not inclined to set such a precedent.
“I would not like us to set such precedents. When there is a precedent in politics, then people are guided by it,” the speaker noted.