Հովհաննես Մանուկյանը «սատանայի պահով» համաձայն է Փաշինյանի հետ
Այսօր ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հարց հղեց տեսախցիկների ու արագաչափերի վերաբերյալ:
Պատգամավորը նշեց, որ համատարած անկումների, հետընթացների ֆոնին, ինքը  արձանագրել ու գտել է մի ոլորտ, որտեղ կառավարությունը 18 տոկոսանոց աճ է ապահովել. դա արագաչափերի և երթևեկության կանոնները խախտելու պատճառով գանձված գումարն է: «Նախորդ տարի այդ թիվը կազմում էր 8 մլդ 958 մլն դրամ, իսկ այս տարի այդ թիվը հասնում է արդեն 10 մլրդ դրամի: Ի՞նչ ունենք այս ամենի արդյունքում: Իմ հարցմանն ի պատասխան, նախկինում արագաչափերի ու տեսախցիկների ավելացումը  պայմանավորում էին քաղաքացիների անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով, իսկ հիմա ո՞րն է այդ պատճառը»,- հետաքրքրվեց պատգամավորը:
Փաշինյանը նկատեց նաև, որ մեջբերված պատճառաբանությունը չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ վրաերթների ու ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը ևս աճել է 30 տոկոսով: «Հիմա մենք տալիս ենք գումար ոստիկանությանը, որը 50-50 կիսվում է «Սեքյուրիթի դրիմ» ընկերության հետ: Բայց ուշագրավն այն է, որ օրը ցերեկով, բանդայի  դիմակավորված մարդիկ փողոցից մարդկանց են առևանգում, որը նաև արաձանագրել են այդ տեսախցիկները: Պաշոտանական վիճակագրությամբ ավելացել է նաև առանձնակի ծանր հանցագործությունների թիվը: Ստացվում է, որ այդ փողերը մեզանից տանում եք, մեզ վերահսկում ու տեսախցիկների ձայնագրությունը մեր դեմ օգտագործում: Բա հետո ի՞նչ եք անելու, եթե ոչ մի տեղ այդ արդյունքը չի երևում»,- հավելեց Փաշինյանը:
Հարցին արձագանքելով՝ ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը պատասխանեց, որ իրականում վիճակն այդքան էլ սարսափելի չէ: «Համաձայն չեմ Ձեզ հետ»,- հայտարարեց նախարարը: Նա նաև մեջբերեց վիճակագրական տվյալներ, ըստ որոնց՝ ՃՏՊ-ները նվազել են: «Առանձին վայրերում տեսախցիկներ են տեղադրվել, որոնց շնորհիվ երթևեկության խախտումների 85-90 տոկոսը նվազել է: Արագաչափերի տեղադրումով նվազել է նաև ՃՏՊ  թիվը: Նվազել է նաև դրանց հետևանքով զոհերի թիվը՝ միայն մարզային կտրվածքով, օրինակ,  29 %-ով: Այդ թվերի պարզ վերլուծույթյունը հակառակն է փաստում»,- ասաց նախարարը:
«Պարոն Փաշինյան, կիսում եմ ձեր մտահոգությունը, քանի որ տոկոսներով ու թվերով խոսում ենք զոհերի մասին, ինչը մտահոգության առիթ է հանդիսնում: Կառավարությունը փորձել է կանոնակարգման համալիր գործողությունների ծրագիր իրկանացնել, սակայն համամիտ եմ, որ միայն արագաչափերով այս խնդիրը հնարավոր չէ լուծել»,- հավելեց Մանուկյանը:
«Պարոն Մանուկյան, դուք ասում եք, որ իրավիճակն այդքան էլ սարսափելի չի թվում: Ասում են սատանան էլ այդքան սարասփելի չէ, որքան նրան ներկայացնում են, բայց դա չէ էականաը: Հարցիս երկրորդ մասը նույնպես պատահական չէր: Ասում եմ՝ դիմակավորված անձանց բանդան մարդիկ է առևանգում»,- արձագանքեց պատգամավորը՝ հավելելով, որ  կարելի է ենթադրել, որ տեսախցիկները տեղադրվել են մարդկանց հետևելու և  հանցագործությունները կոծկելու նպատակով: «Այդ տեսախցիկները ոչ միայն փող գանձելու համար են, այլև ՀՀ քաղաքացիների դեմ հանցագործություններ կազմակերպելու համար: Եթե ոչ՝ բացահայտեք բոլորը: Թե՛ կամեռան է ձեր ձեռքը, թե, ինչպես հայտնի պատգամավոր է ասում, չագուչն է ձեր ձեռք, թե՛ փողը»,- ասաց պատգամավորը:
«Ես կարող եմ առանձնակի ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ առանձին վերլուծություն ներկայացնել, բայց համամիտ չեմ ձեր քաղաքական գնահատականի հետ: Այդ տեխնիկան օգտագործվում է նաև քրեական բնույթի հանցագործությունների բացահայտման համար: Թե ինչ կոնկրետ հարցադրում եք անում ոչ կոնկրետ քաղաքական հարթության մեջ, ես չեմ կարող պատասխանել: Իսկ սատանայի պահով համաձան եմ ձեզ հետ»,- ասաց նախարարը:

Пашинян: Камеры установлены, чтобы следить за людьми и укрывать преступления
Сегодня в ходе правительственного часа в парламенте Армении депутат от фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян обратился к вопросу видеокамер и измерителей скорости на трассах.
Депутат отметил, что на фоне всеобщего спада и регресса, тем не менее, есть сфера, в которой правительство Армении обеспечило 18% рост – это штрафы за превышение скорости по данным камер слежения на дорогах.
«Если в 2013 году сборы составили 8 млрд. 950 млн. драмов, то в 2014 году – уже 10 млрд. Что мы имеем в результате этого? В прошлом увеличение камер и измерителей скорости обуславливалось повышением уровня безопасности граждан, а в чем причина сейчас?» - заявил депутат.
По словам Н.Пашиняна, подобная аргументация не соответствует действительности, поскольку число ДТП возросло на 30%.  «Деньги, которые граждане Армении тратили на свои семьи, платят сейчас Полиции, а та делит их 50/50 с компанией «Секьюрити дрим», которая управляет этими камерами слежения», - заявил депутат.
Как отметил Н.Пашинян, примечательно, что эти видеокамеры все же умудряются «не заметить» людей в масках, которые днем похищают и избивают людей.
«Согласно официальной статистике увеличилось также число зарегистрированных особо тяжких преступлений. В городе орудуют банды в масках. В прошлом году было как минимум три случая таких нападений. Как им удается отвертеться от объективов камер? Не поясните ли?», - сказал Никол Пашинян.
На вопрос депутата ответил министр юстиции Ованнес Манукян. «В отдельных местах были установлены видеокамеры, благодаря которым нарушения правил дорожного движения сократилось на 85-90%. Снизилось также число жертв в результате ДТП, по областям на 29%. Анализ этих цифр констатирует обратное», - заявил министр.
«Я разделяю Вашу обеспокоенность, поскольку мы говорим цифрами и процентами о жертвах, что дает повод для беспокойства. Правительство пытается реализовать комплексную программу действий, однако, я согласен с Вами, что только измерителями скорости эту проблему решить невозможно», - добавил О.Манукян.
В ответ депутат заявил, что вторая часть вопроса была задана неслучайной и осталась без ответа. «Я спросил о банде лиц в масках, которые похищают людей. Можно предположить, что эти камеры установлены, чтобы следить за людьми и укрывать преступления», - заявил он.