Գյումրու սպանդի գործ. Դատախազությունը դիմել է գործի վարույթը, ոչ թե Պերմյակովին փոխանցելու համար
ՀՀ դատախազությանը հրապարակած դիմումի մեջ առկա պահանջը միայն գործի վարույթը հայկական կողմին փոխանցելու մասին է, իսկ վալերի Պերմյակովին մեր իրավապահներին հանձնելու մասին խոսք չկա: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Գյումրիում սպանդի զոհ դարձած Ավետիսյանների ընտանիքի իրավահաջորդների շահերի ներկայացուցիչ Երեմ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պարզաբանում էր տարածել Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործի վերաբերյալ, որում, մասնավորապես ասված էր.
«ՀՀ գլխավոր դատախազը, 2015 թ. հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում ՀՀ յոթ քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին հանձնելու վերաբերյալ 03.02.2015թ-ին միջնորդություն է ուղարկել ՌԴ գլխավոր դատախազ Յու. Չայկային: ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունն այժմ քննարկվում է ՌԴ գործընկերների կողմից»:
Հաղորդագրությանը կից ներկայացվել էր դիմումի լուսապատճեն:
Հարցին՝  ինքը հայկակա՛ն, թե ռուսակա՞ն կողմին է դիմում տեղեկություն ստանալու համար, Ե. Սարգսյանը ասաց. «Իրավահաջորդների, հարազատների հետ երկար քննարկել ենք և եկել եզրահանգման, որ պետք չի այս պահին դիմել ռուսական կողմին՝ իրավահաջորդ ներգրավելու համար, քանի որ եթե դիմենք, կներգրավեն, բայց, կոպիտ ասած, որոշակի առումով կստացվի, որ ռուսական կողմի գործողություններն օրինականացում ենք, իսկ մենք պահանջում ենք, որ նրան հանձնեն հայկական կողմին»,- ասաց փաստաբանը:
Նրա խոսքով՝ իրենք տեղեկություն ստանալու համար դիմում են հայկական կողմին, իսկ ռուսական կողմից իրենք մեծ ծավալի տեղեկություն չեն կարող ստանալ:

Lawyer: Prosecutor’s Office requested transfer of criminal case, not Permaykov
The statement released by Prosecutor’s Office contains only a demand for transfer of the criminal case against Russian soldier Valery Permyakov to Armenian jurisdiction. Lawyer Yerem Sargsyan  - who represents the interests of the legal successors of the murdered Avetisyan family - said at a press conference today. In his words, the statement says nothing about the handover of Permyakov to Armenian law enforcement bodies.
As was reported, yesterday the Office of Armenian Prosecutor General issued a statement concerning the criminal case of the Avetisyans killed in Gyumri in January. The statement said that Armenian prosecutor general sent an application to Russian Prosecutor General Yuri Chayka on February 3, 2015. “The application of the Office of Armenian Prosecutor General about the transfer of the criminal case of the Avetisyan family murder in Gyumri on January 12 to Armenian law enforcers’ jurisdiction is now being considered by the Office of Russian Prosecutor General”, the statement read. The Office of Armenian Prosecutor also released a respective photo.
When asked to which side – Armenian or Russian – the lawyer applies when he needs information, Y. Sargsyan replied: “We have long discussed that issue with legal successors and came to the conclusion that now we should not apply to the Russian side in order to involve a legal successor – roughly speaking, it will turn out in this case that we legalize the Russian side’s actions, while we demand that they hand over Permyakov to the Armenian side”.