Նախագահը մասնակցել է Փանոս Թերլեմեզյանի 150-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Երևանի Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջ՝ մասնակցել անվանի նկարչի 150-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Հանրապետության Նախագահը քոլեջում շրջայցից հետո, ներկա է գտնվել այնտեղ դասավանդող նկարիչների ստեղծագործությունների ցուցահանդեսի բացմանը՝ նվիրված Փանոս Թերլեմեզյանի 150-ամյակին:
Հոբելյանի առթիվ կազմակերպված միջոցառումների շարքում տեղի է ունեցել նամականիշի մարման արարողություն: Հայփոստ ՓԲԸ-ի կողմից նախագծված և տպագրված 2 նամականիշը՝ «Արվեստ. Փանոս Թերլեմեզյանի 150-ամյակը» թեմայով, շրջանառության մեջ է դրվում այսօրվանից: Նամականիշների վրա պատկերված են Փանոս Թերլեմեզյանի ինքնդիմանկարը՝ կատարված 1930 թվականին և «Սիփան սարը Կտուց կղզուց» կտավը (1915թ.):
Գեղարվեստի պետական քոլեջում կայացել է նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի թողարկած՝ «Փանոս Թերլեմեզյան-150» հուշադրամի շնորհանդեսը: Հուշադրամի դիմերեսին պատկերված է Փ. Թերլեմեզյանի «Վանա լիճը և Սիփան սարը Կտուց կղզուց» կտավից դրվագ, իսկ դարձերեսին՝ Թերլեմեզյանի «Տաթևի վանքը» կտավից և նրա ինքնադիմանկարից դրվագներ:
Փանոս Թերլեմեզյանի 150-ամյակի առթիվ պետական պատվերով հրատարակվել է «Թերլեմեզյանցիներ» հուշագիրք-ալբոմ, որի շնորհանդեսը ևս Հանրապետության Նախագահի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել նկարչի անունը կրող քոլեջում: Երկու մասից կազմված գրքում ներկայացված են խորհրդային ժամանակաշրջանում, այնուհետև անկախ Հայաստանում քոլեջում դասավանդած և դասավանդող արվեստագետների կենսագրական տվյալներն ու աշխատանքները:

Президент Армении принял участие в юбилейных мероприятиях к 150-летию художника Фаноса Терлемезяна
Президент Армении Серж Саргсян посетил сегодня Ереванский государственный художественный колледж им. Фаноса Терлемезяна, приняв участие в юбилейных мероприятиях, посвященных 150-летию известного художника. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении обошел колледж, после чего присутствовал на открытии выставки работ преподающих здесь художников.
В рамках организованных по случаю юбилея мероприятий состоялась церемония гашения почтовой марки. Кроме того, состоялась также презентация выпущенной Центральным банком Армении памятной монеты «Фанос Терлемезян – 150». Лицевую сторону медали украшают фрагменты картин художника «Озеро Ван» и «Вид горы Сипан с острова Ктуц», оборотную сторону – фрагменты из картины «Монастырь Татев» и автопортрета художника.
В колледже им. Ф.Терлемезяна в присутствии президента состоялась также презентация памятного альбома, изданного по госзаказу к юбилею художника. В книге состоящей из двух частей представлены биографические данные и художественные работы мастеров, преподававших в колледже в советское и постсоветское время.