ԵԱՀԿ դիտարկումն Արցախի Թալիշ գյուղի ուղղությամբ անցել է առանց միջադեպերի
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղի հյուսիս-արևմտյան ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը (Շվեդիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ղեկավար գնդապետ Մարկուս Վիդմերը (Շվեյցարիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ գնդապետ Թունկայ Շեվիմը (Թուրքիա):

On March 4, in accordance with the arrangement achieved with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the north-west direction of the Talish village of the NKR ‘s Martakert region, according to the press service of NKR Ministry of Foreign Affairs.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Yevgeny Sharov (Ukraine) and staff member of the Office Peter Svedberg (Sweden), as well as by Head of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG) Colonel Markus Widmer (Switzerland).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Khristo Khristov (Bulgaria), as well as by representative of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG) Colonel Tuncay Sevim (Turkey).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule. No violation of the ceasefire regime was registered.