Ադրբեջանից հայրենադարձված ամուսիններին մեղադրանք է առաջադրվել՝ սահմանն ապօրինի հատելու համար
Ադրբեջանից հայրենադարձված 5 հոգուց բաղկացած հայ ընտանիքի ամուսիններ Եղիշե Գևորգյանին և նրա կնոջը՝ Ռուզաննա Մարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 1-ին մասի (Առանց սահմանված փաստաթղթերի կամ առանց պատշաճ թույլտվության ՀՀ պահպանվող պետական սահմանը հատելը) հատկանիշներով:
Այս մասին Aysor.am-ի թղթակիցը տեղեկացավ ՀՀ ԱԱԾ լրատվական ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ ընտանիքը սահմանը հատել էր 2010 թվականին:
Ավելի վաղ Aysor.am-ը հայտնել էր, որ լրագրողների հարցին, իսկ ինչու՞ նա 4 տարի առաջ որոշեց վերցնել իր ընտանիքն ու ինքնակամ հեռանալ նույն Հայաստանից անցնելով Ադրբեջանի հետ սահմանը՝ Եղիշե Գևորգյանը պատասխանել էր.
«Նախ՝ ես իմ ազգի պատրիոտն եմ: Երկրորդն էլ՝ ստացվել ա, անցել եմ: Ես ազգի դավաճան չեմ: Ես զինծառայող չեմ, ես զինգաղտնիքներ չեմ ունեցել, ոչ էլ կարեցել եմ հայտնել նրանց: Ոչ էլ բարոյական իրավունք եմ ունեցել իմ գաղտնիքը հայտնեմ իրանց»:

Charges of border violation brought against couple that returned from Azerbaijan
Charges of Armenian state border’s violation were brought under Article 329 part 1 of the Criminal Code against a couple – husband Yeghishe Gevorgyan and wife Ruzanna Mardanyan who along with their three children crossed the border in 2010, according to the press service of National Security Service of Armenia.
As was reported earlier, when asked why he decided to leave Armenia along with his family 4 years ago and go to Azerbaijan, Yeghishe Gevorgyan told reporters that he was not a serviceman and could not tell any military secret to Azerbaijanis. Asked why he decided to take his three small children with him, Y. Gevorgyan replied that they were his family members and he could not leave them in Armenia.