Հ. Ալումյան. Գործը Հայաստանում ընթացքի մեջ է, բայց հույս չկա արդարության, դրա համար էլ դիմեցինք ՄԻԵԴ
13/03/2015 17:47
Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ զինված միջադեպի հետևանքով սպանված Ավետիք Բուդաղյանի հայրը՝ Էմիլ Բուդաղյանը, գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակից հետ զրույցում ասաց Բուդաղյանների գործով փաստաբան Հայկ Ալումյանը՝ հավելելով, որ գանգատում իրենք ՄԻԵԴ-ից խնդրում են ճանաչել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ կետերի, 2-րդ և 10-րդ հոդվածների խախտումները:
Մասնավորապես, Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի՝ արդար դատաքննության իրավունք, 1-ին կետով ամրագրվում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի արդարացի ու հրապարակային դատաքննության իրավունք, իսկ նույն հոդվածի 2-րդ կետով ամրագրվում է անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը, ըստ որի՝ «յուրաքանչյուր ոք, ով մեղադրվում է քրեական հանցագործություն կատարելու մեջ, համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ օրենքին համապատասխան», այն է՝ օրինական ուժի մեջ դատավճռով:
Փաստաբանի խոսքով՝ Ավետիք Բուդաղյանի դեպքում այդ երկու կետերն էլ խախտվել են: Հ. Ալումյանը նկատեց, որ Ավետիք Բուդաղյանը առանց դատարանի որոշման, միայն քննիչի որոշմամբ ճանաչվել է հանցավոր և նրա նկատմամբ որոշվել է քրեական հետապնդում չիրականացնել՝ մահվան հիմքով:
Ըստ փաստաբանի՝ Տիգրան Խաչատրյանի, ինչպես նաև Զարզանդ Նիկողոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու քննիչի որոշումներով պետությունը չի կատարել արդյունավետ քննություն իրականացնելու իր պարտականությունը, այսինքն՝ խախտվել է    Կոնվենցիայի 2-րդ  հոդվածը՝ Կյանքի իրավունքը և մի շարք այլ դրույթներ ևս:
Հարցին՝ թե ի՞նչն է ստիպել Բուդաղյանների հորը դիմել ՄԻԵԴ՝ փաստաբանը պատասխանեց. «Որոշեցին իրենց իրավունքները պաշտպանել ՄԻԵԴ-ում: Գործը Հայաստանում ընթացքի մեջ է, բայց ինձ դուր չի գալիս այդ ընթացքը»,- ասաց փաստաբանը՝ շարունակելով, որ դատավորները, ճիշտ է, կողմնակալություն չեն պահում, սակայն հույս չկա, որ այստեղ արդար քննություն կընթանա:

Адвокат: Будагяны обратились в ЕСПЧ, поскольку нет надежды на справедливость
Отец погибшего в результате стрельбы у дома губернатора Сюника Сурена Хачатряна –  бывшего кандидата в мэры Гориса Аветика Будагяна – Эмиль Будагян подал жалобу в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ). Об этом корреспонденту Aysor.am заявил адвокат по делу Будагянов Айк Алумян.
Адвокат отметил, что они обратились в ЕСПЧ с просьбой признать нарушение пунктов 1 и 2 статьи 6, статьи 1 и 10 Европейской конвенции по правам человека.
В частности, пункт 1 статьи 6 Конвенции «Право на справедливое судебное разбирательство» устанавливает, что «каждый в случае спора о его гражданских правах и обязанностях или при предъявлении ему любого уголовного обвинения имеет право на справедливое и публичное разбирательство дела в разумный срок независимым и беспристрастным судом, созданным на основании закона». В пункте 2 этой же статьи закреплено, что «каждый обвиняемый в совершении уголовного преступления считается невиновным, до тех пор пока его виновность не будет установлена законным порядком».
По словам адвоката, в случае с Аветиком Будагяном нарушены оба пункта. Айк Алумян отметил, что без постановления суда следователь своим решением уже признал Аветика Будагяна виновным в совершении попытки преднамеренного убийства при отягчающих обстоятельствах, а уголовное преследование в его отношении не осуществлялось на основании смерти А.Будагяна.
Как отметил адвокат, решением следователя о прекращении уголовного преследования в отношении Тиграна Хачатряна, а также Зарзанда Никогосяна, государство не выполнило свое обязательство по проведению эффективного следствия, то есть, нарушена статья 2 Конвенции «Право на жизнь» и ряд других положений.
На вопрос о том, что заставило отца Будагянов обратиться в ЕСПЧ, адвокат ответил: «Они решили защищать свои права в ЕСПЧ. Мне не нравится, как проходит процесс по делу в Армении». По его словам, хотя судьи не проявляют пристрастности, темнее менее, надежд на справедливый ход следствия нет.