Դ. Հարությունյան. Գազի, էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման հայտեր ներկայացված չեն
Այսօր ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ՕԵԿ խմբակցոեւթյան պատգամավոր  Հովհաննես Մարգարյանը հետաքրքրվեց առաջիկայում կանխատեսվող գազի և էլեկտաէներգիայի թանկացումներից:
«Բոլորովին վեջերս Ռոբերտ Նազարյանը հայտարարեց, որ գազի ու էլեկտրաէներգիայի ներքին սպառումը տարեցտարի ավելանում է 5-10 տոկոսվ, սակայն պաշտոնապես կառավարությունը հայտարարել է, որ դա այդպես չէ: Բազմիցս է խոսվում  գազի և էլեյկտրաէներգիայի թանկացման  մասին: Թեև պնդում են, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն այդպիսի հարց չի քննարկել, ուզում եմ հասկանալ, այս տարի սպասվո՞ւմ են նման թանկացումներ, թե՞ ոչ»,- հետաքրքրվեց պատգամավորը:
Հարցին պատասխանելով՝ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը հայտարարեց, որ հստակ պատասխան այս առնչությամբ չկա, բայց եթե ունենանք դրամի տատանումներ,  բնականաբար կլինեն նաև սակագնային փոփոխություններ:
Նա վստահեցրեց, որ կառավարությունը ջանքեր է գործադրում, որպեսզի սակագնային փոփոխություններ չլինեն, այնուամենայնիվ, ցավոք սրտի,  բազմաթիվ գործոններ այստեղ իրենց ազդեցությունն են թողնում: «Այնուամենայնիվ, այս պահին նման փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել սակագներում: Նման հայտ այս պահին ևս ներկայացված չէ: Այսինքն՝ չկա ոչ միայն նման որոշում, այլև՝ հայտ»,- պարզաբանեց Դ. Հարությունյանը՝ հավելելով, որ սակագները փոխում է ոչ թե Կառավարությունը, այլ՝ հանձնաժողովը, սակայն միայն այն դեպքում, երբ տվյալ ընկերությունը հայտ է ներկայացնում:
Հովհաննես Մարգարյանն արձագանքելով  հայտարարեց, որ խոսքը վերաբերում էր ոչ միայն գազի սպառման սակագնին, այլև  էլեկտրաէներգիային:  «Այսինքն՝ նույն իրավիճակում է գտնվում  նաև էլեկտրաէներգիայի սակագի՞նը»,- հետաքրքրվեց պատգամավորը, որին ի պատասխան Դ. Հարությունյանը ասաց, որ այս կապակցությամբ կառավարությունը հստակ ոչինչ ասել չի կարող, քանի դեռ չկա որևէ հայտ, հանձնաժողովի որևէ որոշում:
«Եթե Ձեր հարցադրումը վերաբերում է կանխատեսումներին, ապա  այստեղ բազմաթիվ գործոններ են ազդում: Բայց հստակեցնեմ, որ եթե մենք ունենում ենք ջրառատ տարի, ապա ՀՀ-ն հաջողվում է համեմատաբար ավելի էժան էկելտրաէներգիա ունենալ, բայց եթե լինում է երաշտ տարի և ջուրը քիչ է լինում, հնարավոր չի լինում արտադրել էլետրաէներգիա:  Այդ պակասուրդը լրացվում է ջերմակայանների գործարկմամբ, ինչը անհամեմատ ավելի թանկ է»,- ասաց Դ. Հարությունյանը:

Давид Арутюнян: Заявки на повышение тарифов на газ и электроэнергию не представлены
Правительство Армении прилагает максимум усилий, чтобы не допустить повышения тарифов на природный газ. Об этом сегодня в парламенте Армении заявил министр-руководитель аппарата правительства РА Давид Арутюнян в ответ на вопрос депутата фракции «Оринац еркир» Ованнеса Маргаряна о возможности пересмотра тарифов на газ и электроэнергию.
«Недавно Роберт Назарян заявил, что внутреннее потребление газа и электроэнергии увеличивается с каждым годом на 5-10%, однако правительство официально объявило, что это не так. О повышении тарифов на газ и электроэнергию говорится много. Хотя и утверждают, что Комиссия по регулированию общественных услуг не обсуждала такой вопрос, хочу понять, ожидаются ли в нынешнем году подорожания», - заявил депутат.
Как отметил Д.Арутюнян, четкого ответа на этот вопрос нет, однако в случае колебаний курса национальной валюты возникнет необходимость обратиться к вопросу пересмотра тарифов.
Тем не менее, по словам Давида Арутюняна, на формирование тарифов влияет множество факторов, и один из них – цена на поставляемый природный газ, которая рассчитывается в иностранной валюте.
«До сих пор, благодаря многочисленным усилиям, не только не были повышены тарифы на газ, но и не представлено заявок о повышении тарифов», - сказал Давид Арутюнян, напомнив, что действующие тарифы пересматривает не правительство, а Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) на основании заявки соответствующей компании.
Что касается возможности пересмотра тарифов на электроэнергию, Д.Арутюнян отметил, что каких-либо заявок на пересмотр тарифов не представлено.
По словам министра, на изменение тарифов на электроэнергию также влияет множество факторов. «Если в течение года выпадает много осадков, естественно, удается производить сравнительно дешевую электроэнергию, удерживая тарифы на стандартном уровне. В случае засухи этого не удается. В таком случае эксплуатируются ТЭС, и производимая ими электроэнергия дороже», - заявил Д.Арутюнян.