Սերժ Սարգսյան. Հայաստանը պատրաստ է դառնալ ասիացի գործարարների շահերի կենտրոն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Չինաստանում մասնակցել է ասիական հեղինակավոր Բոաոյի միջազգային տնտեսական համաժողովին, որն ընթացել է «Ասիայի նոր ապագան» կարգախոսի ներքո՝ անդրադառնալով համաշխարհային տնտեսության արագ փոփոխվող աշխարհում համաշխարհային տնտեսության և նրա մաս կազմող ասիական տարածաշրջանի զարգացման հեռանկարներին, խնդիրներին ու մարտահրավերներին:  Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՉԺՀ Նախագահ Սի Ծինփինը: Նա ողջունել է համաժողովի բոլոր մասնակիցներին, այդ թվում՝ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներին, և համաժողովին մաղթել հաջողություններ ու արդյունավետ աշխատանք:
Բոաոյի համաժողովում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով:
Միջոցառման ավարտին ՉԺՀ Նախագահ Սի Ծինփինի անունից կազմակերպվել է ընդունելություն՝ ի պատիվ համաժողովի մասնակից պատվիրակությունների ղեկավարների:
Բոաոյում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը համաժողովի շրջանակներում նաև առանձնազրույց է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության վարչապետ Ստեֆան Լյովենի հետ: Սերժ Սարգսյանը և Ստեֆան Լյովենը քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում հայ-շվեդական հարաբերություններին և փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Ավարտելով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն պետական այցը՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը վերադառնում է Երևան:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Բոաոյի միջազգային տնտեսական համաժողովում
Հարգարժան Նախագահ Սի Ծինփին,
Հարգելի գործարարներ,
Ուրախ եմ, որ իմ պետական այցն այս զարմանահրաշ երկիր՝ հյուրընկալ Չինաստան, եզրափակում եմ Ասիայի Բոաո հեղինակավոր համաժողովին ուղղված իմ ելույթով: Այս կառույցն իրավամբ դարձել է ասիական տարածաշրջանի զարգացման, տնտեսական համագործակցության և առաջընթացի ապահովման յուրօրինակ խթան: Նմանօրինակ ներկայացուցչական համաժողովները կարևոր հարթակ են նաև երկխոսության և փոխճանաչողության համար:
Հայաստանը Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկում գտնվող մի երկիր է, որ հազարամյակներ շարունակ կապող օղակ է եղել երկու աշխարհամասերի միջև և որտեղ միաձուլված են արևելյան և արևմտյան արժեքները: Այդ կապի առարկայական պատկերը պատմական Մետաքսի մեծ ճանապարհն է, որի անքակտելի մաս է կազմել Հայաստանը: Եվ պատահական չէ, որ մեզ համար այդքան գրավիչ է Նախագահ Սի Ծինփինի՝ ժողովուրդներին միավորող այդ ուղին վերականգնելու առաջարկը:
Հայաստանն այսօր գրավիչ երկիր է գործարար միջավայրի տեսանկյունից. մեր կառավարությունն իրականացնում է «բաց դռների» քաղաքականություն` չկիրառելով գրեթե որևէ սահմանափակում ներդրումային գործունեության նկատմամբ, որ երաշխավորված է օրենքով: Գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված մեր քայլերը բարձր են գնահատվում միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից:
Հայաստանը տարածաշրջանի այն եզակի երկրներից է, որ լուրջ ներքաղաքական ցնցումներ չի ապրել և մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության և տարբեր զարգացման ցուցանիշներով զգալիորեն գերազանցում է տարածաշրջանի շատ երկրների, ինչը կարևոր նախադրյալ է ներդրումային գրավչության առումով:
Այսօր Հայաստանն ազատ առևտրի համաձայնագրեր ունի շուրջ 250 մլն. բնակչություն ունեցող ԱՊՀ բոլոր երկրների հետ: Իսկ ԵՏՄ-ին անդամակցելով՝ Հայաստանն ազատ մուտք ունի 170 միլիոնանոց միասնական շուկա, հումքի անմաքս ներմուծման իրավունք ԵՏՄ և 750 ապրանքատեսակի համար ներմուծման արտոնյալ պայմաններ՝ 3-րդ երկրներից:
Օգտվում ենք նաև ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Շվեյցարիայի, Ճապոնիայի և Նորվեգիայի արտոնությունների համակարգից, այսինքն՝ զրոյական կամ էապես իջեցված մաքսատուրքեր են գործում հայկական ծագում ունեցող ապրանքներն այս երկրներ արտահանելիս: Հայաստանը նաև խոշոր արտահանողներին տրամադրում է արտոնյալ պայմաններ, այդ թվում՝ ազատելով շահութահարկից:
Մենք որդեգրել ենք գիտելիքահենք տնտեսություն կառուցելու ուղին, որի նպատակով գործուն քայլեր ենք ձեռնարկել: Մեր հաջողությունների վառ վկայությունն է Հայաստանում գործող Դիլիջան միջազային դպրոցը (UWC), Ամերիկյան, Ֆրանսիական և Սլավոնական համալսարանները և, իհարկե, Կոնֆուցիոսի ինստիտուտը, որը վերածվել է հայ-չինական համագործակցության յուրահատուկ պլատֆորմի: Արդյունքում, ՀՀ-ն արձանագրել է թռիչքային աճ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ճշգրիտ ճարտարագիտության ոլորտներում:
Այսօր Հայաստանը հնարավորությունների երկիր է՝ ժամանակակից, կրթված, աշխատասեր մարդկային կապիտալով, աշխարհագրական դիրքով, բազմաթիվ երկրների հետ համագործակցության ձևաչափերով և «ներդրողների կարիքների վրա հիմնված» մոտեցմամբ:
Հայաստանը պատրաստ է դառնալ նաև ասիացի գործարարների շահերի կենտրոն: Կառաջարկեի դիտարկել նաև չինական և այլ ասիական խոշոր ընկերությունների Հայաստանում տարածաշրջանային գլխամասային կենտրոններ հիմնելու հնարավորությունները: Գործարարների համար հատկապես գրավիչ կարող է լինել էներգետիկայի ոլորտը, «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու կամ Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման ծրագրերում համագործակցությունը` Մետաքսի ճանապարհ նախաձեռնությանը համահունչ:
Համագործակցության նախադրյալներ կան նաև զբոսաշրջության ոլորտում՝ ներառյալ «Մեծ մետաքսի ճանապարհ» զբոսաշրջային երթուղու շրջանակներում, ինչը կարևոր է ոչ միայն տնտեսական, այլև միջմշակութային երկխոսության տեսանկյունից: Արձանագրելով տարեկան առնվազն 10% աճ՝ զբոսաշրջությունը Հայաստանում առավել դինամիկ զարգացող ոլորտներից է: Աշխարհագրական դիրքով և հարուստ մշակութային ժառանգությամբ պայմանավորված Հայաստանի զբոսաշրջային մեծ ներուժը ավիացիայի ոլորտի խթանման կարևոր նախադրյալներից է, որի զարգացման նպատակով 2013թ. մենք որդեգրեցինք Բաց երկնքի քաղաքականություն: Արդյունքում, աճեցին ուղևորափոխադրումները, ընդլայնվեց դրանց աշխարհագրությունը, իսկ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանը 2013թ. ճանաչվեց լավագույն օդանավակայանը ԱՊՀ երկրների շարքում:
Վստահ եմ՝ այսօրվա մեր հանդիպումը մեծապես կնպաստի մեր բարեկամության ամրապնդմանը՝ բացահայտելով փոխշահավետ համագործակցության նոր ուղիներ:

President Serzh Sargsyan today took part in the Boao Forum for Asia, a prestigious international economic forum which was held under the “Asia’s New Future” slogan, touching upon the development perspectives of the global economy and the Asian region as its constituent part, as well as upon the issues and challenges. PRC President Xi Jinping delivered an opening speech. He welcomed all the participants of the forum, including heads of state and premier ministers, and wished the forum success and fruitful work.
President Serzh Sargsyan delivered a speech at the Boao forum.
At the end of the event, on behalf of PRC President Xi Jinping a reception was held in honor of the heads of the delegations participating in the forum.
As part of the Boao forum, President Serzh Sargsyan also held a private meeting with Premier Minister Stefan Löfvén of Sweden. Serzh Sargsyan and Stefan Löfvén discussed issues pertaining to the bilateral and multilateral relationship between Armenia and Sweden and their collaboration.
Finishing its state visit to the People's Republic of China, the delegation headed by President Serzh Sargsyan has returned to Armenia.
Address by President Serzh Sargsyan at the Boao International Economic Forum
Distinguished President Xi Jinping,
Honorable businessmen,
I am glad that my state visit to this wonderful country – hospitable China – is ending with my address directed to the prestigious Boao Forum for Asia. This institution has truly become a unique impetus for the development of the Asian region, economic cooperation and progress. Such kind of representative forums also provides an important platform for dialogue and mutual recognition.
Armenia, a country which lies on the crossroad of Europe and Asia, has been a connecting link between the two continents for millenniums, thereby representing itself as an amalgamation of eastern and western values. The vivid illustration of that link was the historical Great Silk Road, an indissoluble part of which was Armenia. And it is no accident that we deem it very attractive the idea of President Xi Jinping to restore the road unifying different peoples.
Today, Armenia is an attractive country in terms of its business environment: our government pursues an open door policy, imposing almost no restrictions on investing activities, which is guaranteed by law. Our steps directed at the improvement of the business climate are highly valued by prestigious international organizations.
Armenia is among the unique countries of the region that has not undergone serious political shocks domestically and considerably excels many countries in the region in the human rights, the rule of law and different development indices, which is an important prerequisite for investment attractiveness.
Today Armenia has free trade agreements with all the CIS countries with about 250 million populations. And by joining the EEU, Armenia has got a free entry to a 170-million common market, the right to duty-free import of raw materials and privileged conditions for import of 750 types of goods from third countries.
We also make use of the system of privileges provided by the EU, the USA, Switzerland, Japan and Norway, which implies zero-rate or significantly reduced rate of export duties for Armenian goods exported to these countries. Armenia also provides privileged conditions for large exporters, including exemptions from corporate tax.
We have embarked on a path to building a knowledge-based economy, taking vigorous steps towards that goal. The striking illustration of our success is Dilijan International School of Armenia, the American university, the French and Slavonic universities and, of course, Confucius Institute that has become a unique platform for promoting cooperation between Armenia and China. As a result, the RA has sustained huge growth in information technology and precision engineering.
Today Armenia is a country of opportunities with its modern, educated and diligent human capital, geographic location and different formats of cooperation with numerous countries, as well as its approach “based on investor needs.”
Armenia is also ready to become a center for interests of Asian businessmen. I would also suggest that you explore the opportunities to found regional headquarters of Chinese and other large Asian companies in Armenia. Especially attractive areas for businessmen could be the energy sector, cooperation in the North-South Road Corridor and the Armenia-Iran railway construction projects in consistence with the initiative of the Silk Road.
There are also opportunities for cooperation in tourism, including as part of the “The Great Silk Road” traveling road, which is important both for economic and inter-cultural dialogue. With its annual 10 percent growth rate, tourism is one of the most dynamically developing sectors in Armenia. Armenia’s big potential for tourism, which rests on its geographic location and rich cultural heritage, is one of the crucial prerequisites to stimulate growth in aviation. For this purpose, we adopted a policy of open skies in 2013. As a result, we were able to foster passenger transportation and expand their geography. Moreover, in 2013 Zvartnots International Airport of Yerevan was recognized the best airport among those of the CIS countries.
I am confident that our today’s meeting will greatly contribute to the strengthening of our friendship, by revealing new paths for mutually beneficial cooperation.