Տաքսիստներն ապրիլ ամսին բողոքի ակցիաներ չեն իրականացնի
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ տաքսու վարորդները որոշ ժամանակով դադարեցնում են իրենց բողոք-ակցիաները, որոնք ուղղված են լիցենզավորման նոր կարգի դեմ։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց «Ավտովարորդների պաշտպանության լիգայի» նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը:
«Ակցիաները կդադարեցնենք մինչև մայիսի 1-ը: Մեզ տրանսպորտի նախարարությունից խնդրել են, որպեսզի ապրիլ ամսին բողոք-ակցիաներ չիրականացնենք. բազմաթիվ հյուրեր ենք ունենալու մայրաքաղաքում»,- ասաց նա:
Տիգրան Հովհաննսիայնն ընդգծեց, որ մարտի 15-ից սկսած՝ տաքսու վարորդների ցույցից անմիջապես հետո, վարորդների նկատմամբ ստուգայցեր են սկսվել, որի ընթացքում 50.000-ից ավելի տուգանքներ են կիրառել վարորդների նկատմամբ:
«Մենք մայիսի 1-ին կրկին դուրս ենք գալու և պահանջելու ենք, որպեսզի Տրանսպորտի և կապի նախարարությունը մեր ներկայացրած կետերը բավարարի: Մեր պահանջները գնալով շատանում են, քանի որ նրանք անգամ տաքսիների վրայի գովազդի համար են մեզ 30.000 դրամով տուգանում»,-հավելեց Տ. Հովհաննիսյանը:
«Անհատ տաքսու վարորդների» ՀԿ նախագահ Արսեն Պետրոսյանը էլ իր հերթին կոչ արեց ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարարությանը դադարեցնել այդ գործընթացը: Նա նշեց, որ արդեն 50 տաքսու վարորդ 50.000-ական դրամով արդեն տուգանվել է:
«Կառավարությանը հորդորում ենք մեկ ամսվա մեջ հաշվի առնել մեր ներկայացրած առաջարկություններն ու կետերը և լուծում տալ դրանց: Մինչև այսօր ոչ մի գործնական քայլ չեն կատարել, իսկ մենք  կոտրած տաշտակի առջև ենք հայտնվելու»,-ասաց Պետրոսյանը:

Т.Ованнисян: Акции протеста таксистов продолжатся только с 1 мая
В Армении водители частных такси решили временно прекратить акции протеста в связи со 100-й годовщиной Геноцида армян. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил председатель совета юридических лиц «Лига защиты автомобилистов» Тигран Ованнисян.
Однако, подчеркнул Т.Ованнисян, акции протеста таксистов продолжатся только с 1 мая сего года.
«Мы чтим память жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. И в апреле не будем организовать акции протеста. Но с 1 мая сего года мы возобновим акции против нового закона о лицензировании», - сказал он.
По его словам, в последнее время в Армении усиливается процесс применения штрафов в размере 50 тыс. драмов в отношении водителей частных такси.
Т.Ованнисян отметил, что министерство транспорта и связи Армении раннее обещало не взыскивать с водителей такси штрафы из-за отсутствия соответствующей лицензии на вождение данного вида транспорта до 30 марта сего года, однако «не сдержало обещания».
Т.Ованнисян также сообщил, что на протяжении последних 15 дней соответствующую лицензию на вождение такси получили 600 человек.