Եվրոպական խորհրդարանը միանում է Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչմանը. Նալբանդյան
Հայաստանը ողջունում է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունված բանաձևը։ Այս մասին ասված է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի կողմից տարածաված հայտարարության մեջ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Եվրախորհրդարանը ընդգծում է, որ դեռ 1987թ. իր կողմից ընդունված բանաձևում ‪‎Օսմանյան‬ կայսրությունում 1915-1917թթ. հայերի դեմ կատարվածը որակվել է որպես ցեղասպանություն՝ համապատասխան ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման մասին կոնվենցիայի և դատապարտում է դրա ժխտումը։
28 եվրոպական երկիր ներկայացնող խորհրդարանը, հարգանքի տուրք մատուցելով ‪‎Ցեղասպանության‬ մեկուկես միլիոն հայ նահատակների հիշատակին, միանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը և կոչ անում Եվրոպական հանձնաժողովին և Եվրոպական խորհրդին հետևել իր օրինակին։
‪Եվրամիության‬ օրենսդիր մարմինը ցեղասպանությունների կանխարգելումը և մարդկության դեմ հանցագործությունների համար պատշաճ պատիժը համարում է միջազգային հանրության առաջնահերթություն։
Բանաձևը կարևոր ուղերձ է ‪‎Թուրքիային‬՝ օգտագործել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթը առերեսվելու իր պատմությանը, ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը և դրանով ճանապարհ հարթելու հայ և թուրք ժողովուրդների իրական հաշտեցման համար։
Այս բանաձևի ընդունմամբ Եվրոպական խորհրդարանը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց իր հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և համամարդկային արժեքներին»։

Ереван приветствует принятие Европарламентом резолюции в связи с 100-летней годовщиной Геноцида армян
16/04/2015 11:00
Армения приветствует принятие Европарламентом резолюции в связи с 100-летней годовщиной Геноцида армян, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
«Европарламент подчеркивает, что еще в принятой им в 1987 году резолюции официально квалифицировал произошедшее в 1915-1917 гг. в Османcкой империи как геноцид в соответствии с Конвенцией ООН «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него», и осуждает его отрицание», - говорится в распространенном пресс-службой МИД заявлении министра.
По его словам, Европарламент вновь подтвердил свою приверженность общечеловеческим ценностям и делу защиты прав человека.
«Резолюция Европейского парламента - важное послание Турции использовать повод, чтобы примириться с собственной историей, признать Геноцид армян и тем самым проложить путь для подлинного примирения армянского и турецкого народов», - отметил Э.Налбандян.