Եվրոպական խորհրդարանը միանում է Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչմանը. Նալբանդյան
Հայաստանը ողջունում է Եվրոպական խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդունված բանաձևը։ Այս մասին ասված է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի կողմից տարածաված հայտարարության մեջ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Եվրախորհրդարանը ընդգծում է, որ դեռ 1987թ. իր կողմից ընդունված բանաձևում ‪‎Օսմանյան‬ կայսրությունում 1915-1917թթ. հայերի դեմ կատարվածը որակվել է որպես ցեղասպանություն՝ համապատասխան ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման մասին կոնվենցիայի և դատապարտում է դրա ժխտումը։
28 եվրոպական երկիր ներկայացնող խորհրդարանը, հարգանքի տուրք մատուցելով ‪‎Ցեղասպանության‬ մեկուկես միլիոն հայ նահատակների հիշատակին, միանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը և կոչ անում Եվրոպական հանձնաժողովին և Եվրոպական խորհրդին հետևել իր օրինակին։
‪Եվրամիության‬ օրենսդիր մարմինը ցեղասպանությունների կանխարգելումը և մարդկության դեմ հանցագործությունների համար պատշաճ պատիժը համարում է միջազգային հանրության առաջնահերթություն։
Բանաձևը կարևոր ուղերձ է ‪‎Թուրքիային‬՝ օգտագործել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթը առերեսվելու իր պատմությանը, ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը և դրանով ճանապարհ հարթելու հայ և թուրք ժողովուրդների իրական հաշտեցման համար։
Այս բանաձևի ընդունմամբ Եվրոպական խորհրդարանը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց իր հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և համամարդկային արժեքներին»։

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian has hailed the European Parliament’s resolution dedicated to the Genocide centenary.
His statement, published on the Foreign Ministry’s official website after the voting on Wednesday, is provided below:
“Armenia welcomes the European Parliament Resolution on the Centenary of the Armenian Genocide.
“The European Parliament underlines that yet in its resolution of 1987 it recognized that what took place against the Armenians in 1915-1917 in the Ottoman Empire represents a genocide as defined by the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, and strongly deplores any attempts of its denial.
“Paying tribute to the memory of the one-and-a-half million innocent Armenian victims the parliament, representing 28 European countries, is joining the commemoration of the Centenary of the Armenian
Genocide and calls on the Commission and Council to follow its example.
“The European Parliament deems the prevention and effective punishment of genocides and crimes against humanity as a main priority of the international community.
“The Resolution contains an important message to Turkey to use the commemoration of the Centenary of the Armenian Genocide to come to terms with its past, to recognize the Armenian Genocide and thus pave the way for a genuine reconciliation between Turkish and Armenian peoples.
“By the adoption of this Resolution the European Parliament once again reaffirmed its dedication to the protection of human rights and universal values.”