Արտակ Զաքարյան. Գալիպոլիի միջոցառումները ձախողված են
Գալիպոլիի միջոցառումները համարում եմ ձախողված, քանի որ դրա իրական նպատակը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի ստվերելն էր, ինչը ձախողվեց՝ այդ գործընթացը նոր ուժգնություն ու թափ է հավաքում միջազգային հարթակներում ու կառույցներում: Վստահ եմ, որ այն կարող է շատ արագ ու անակնկալ դրսևորումներ ունենալ շատ պետությունների և հատկապես Թուրքիայի համար: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
Որպես օրինակ` նա մատնանշեց, որ ապրիլի 22-23-ը Հայաստանում անցկացվելու է «Ընդդեմ Ցեղասպանության հանցագործության» խորագրով գլոբալ ֆորում, որին մասնակցելու են 500-ից ավելի խորհրդարանականներ ամբողջ աշխարհից, նաև` դիվանագետներ, պատմաբաններ, ցեղասպանագետներ, միջազգայնագետներ և այլք:
«Ֆորումը լուսաբանվելու է բազմաթիվ միջազգային լրատվամիջոցների կողմից, ինչը նշանակում է, որ բոլոր ուղերձներն ուղղվելու են միջազգային հանրությանը: Կունենանք նաև վերջնական հռչակագիր: Մի խոսքով՝ ֆորումն էական ու չափազանց կարևոր նշանակություն կունենա Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում»,- հայտարարեց ՀՀԿ-ական պատգամավորը:

А.Закарян: Мероприятия к празднованию победы в битве при Галлиполи провалились
Мероприятия к празднованию Турцией 100-летия победы в битве при Галлиполи можно считать проваленными, поскольку их истинной целью было отвлечь внимание от международного признания Геноцида армян, однако этот процесс набирает новую силу и обороты на международных площадках. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель постоянной комиссии парламента Армении по внешним отношениям Артак Закарян.
«Уверен, что вскоре он может иметь весьма неожиданные проявления для многих государств и особенно Турции», - сказал он.
А.Закарян отметил, что 22-23 апреля в Армении будет проходить глобальный форум под названием «Против преступления геноцида», в котором примут участие более 500 парламентариев со всего мира, а также дипломаты, историки, международники и т.д.
«Форум будет освещаться международными СМИ, что значит – все месседжи направлены международному сообществу. По итогам форума будет принята также декларация. В целом, форум имеет чрезвычайно важное значение для международного признания Геноцида армян», - заявил Артак Закарян.