Սերգեյ Մինասյան. Հայոց ցեղասպանության հարցը մտել է նոր փուլ
Հայոց ցեղասպանության հարցը մտել է նոր փուլ, և 100-րդ տարելիցի շրջանակում իրականացվող միջոցառումները կշարունակվեն նաև ողջ տարվա ընթացքում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց «Կովկաս» ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Շարունակելով խոսքը՝ նա ընդգծեց, որ գործընթացը տրամաբանական նպատակին  է հասել:
«Մեզ համար կարևոր է, որ այս կամ այն երկրներն ու կառավարությունները ճանաչեն  Հայոց ցեղասպանությունը, բայց 2015-ից հետո մեզ համար կարևոր կլինի միայն մեկ երկրի՝ Թուրքիայի ճանաչումը»,- ասաց նա:
Օրինակ բերելով՝ Ս. Մինասյանն ասաց, որ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված  բանաձևը ցույց է տալիս՝ Ցեղասպանության խնդիրը վաղուց չի հանդիսանում հայերի ու թուրքերի խնդիր:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի պատասխան-հայտարարություններին, ապա Ս. Մինասյանն ընդգծեց.
«Թուրքիայի հասարակությունը, քաղաքական շրջանակները հերթական անգամ, ռեակցիա տալով  գործողություններին, ապացուցում են պատմական իրողությունը»:

Сергей Минасян: Процесс признания Геноцида армян вступил в новый этап
Процесс признания Геноцида армян вступил в новый этап и мероприятия в рамках 100-й годовщины этой трагедии продолжатся в течение всего года. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
По словам политолога, этот процесс достиг логической цели. «Для нас важно, чтобы те или иные страны и правительства признали факт Геноцида армян, однако после 2015 года важным станет лишь вопрос признания Геноцида армян Турцией», - сказал С.Минасян.
Как отметил С.Минасян, принятая Европарламентом резолюция демонстрирует – Геноцид армян уже давно не является проблемой армян и турок.
Что касается заявлений Турции в связи с принятым Европарламентом документом, то политолог подчеркнул: «Общество Турции, политические круги, в очередной раз реагируя на действия, доказывают историческую реальность».