ԵԽԽՎ-ում ընդունվեց Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հայտարարություն
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում այսօր ընդունվեց «Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հիշատակման» հայտարարությունը, որը հեղինակել է ԵԽԽՎ-ում Ֆրանսիայի պատգամավոր, ԵԽԽՎ փոխնախագահ Ռենե Ռուքեն։
Հայտարարությանը միացել է 171 պատգամավոր՝ մոտ 40 երկրից։
«Ցեղասպանությունն աներևակայելի հանցագործություն է հասարակության համար, որը ստեղծված է հանդուրժողականության և մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վրա։ Այսպիսի հանցագործությունների վաղ կանխարգելումը կարող են վստահաբար կանգնեցնել հակամարտությունների, ողբերգությունների և մարդասիրական աղետների թեժացումը։ Հայոց ցեղասպանության հստակ և ժամանակին դատապարտման բացակայությունը մեծապես նպաստեց մարդկության դեմ հետագա հանցագործությունների՝ ինչպիսիք են Հոլոքոստի և այլ ցեղասպանոությունների կանխման ձախողմանը։ 2015թ-ի ապրիլի 24-ին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը։ 1,5մլն հայեր զոհվեցին Օսմանյան կայսրության այս սարսափելի ոճրագործության հետևանքով։ Ներքոստորագրյալ խորհրդարանականները հարգանքի տուրք են մատուցում անմեղ զոհերի հիշատակին և դատապարտում են մարդկության դեմ բոլոր տեսակի հանցագործությունները և ցեղասպանությունները և խորապես ցավում են դրանց ժխտման փորձերի համար։
Ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելումը պետք է լինի մեր առաջնահերթություններից։ Միջազգային կարողությունների հետագա զարգացումն այս առումով օժանդակող է։ Եվրոպայի խորհուրդը կարևոր դեր ունի կատարելու՝ նպաստելով մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերին։ Այն պետք է խրախուսի իր անդամ երկրներին՝ հաշտվել իրենց սեփական անցյալի հետ և հող նախապատրաստի ժողովուրդների միջև հետագա հաշտեցման համար»։

ПАСЕ приняла заявление к 100-й годовщине Геноцида армян
Парламентская Ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) сегодня, 23 апреля, приняла заявление к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.
Число парламентариев, поддержавших представленное депутатом от Франции, вице-председателем ПАСЕ Рене Руке заявление, оказалось беспрецедентным: 171 депутат из порядка 40 стран.
«Геноцид является немыслимым преступлением для общества, сформированного на принципах толерантности и защиты основополагающих прав и свобод человека. Предотвращение подобных преступлений уверенно может остановить эскалацию конфликтов, трагедий и гуманитарных катастроф. Отсутствие четкого и своевременного осуждения Геноцида армян в значительной степени привело к провалу в вопросе предотвращения дальнейших преступлений против человечества, таких как Холокост и других геноцидов. 24 апреля 2015 исполняется 100-я годовщина Геноцида армян. 1,5 млн. армян погибли в результате этого ужасного преступления, совершенного в Османской империи», - говорится в заявлении.
Подписавшиеся под документом парламентарии выразили дань уважения памяти безвинных жертв, осудили все преступления против человечности и геноциды, с прискорбием отметив все попытки их отрицания. «Предотвращение геноцидов и преступлений против человечности должно стать одним из наших приоритетов», - говорится в заявлении.
Отмечается также, что Совет Европы должен сыграть важную роль в поддержке международных усилий в рамках данного процесса: «СЕ должен призывать входящие в его состав государства примириться с собственным прошлым и подготовить почву для дальнейшего примирения народов».