Օլլանդ. Թուրքիայում կարևոր բառեր կան, որոնք հնչել են, կան նաև, որ սպասում են հնչելուն
1915-ի մայիսից ի վեր Ֆրանսիան Մեծ Բրիտանիան և Ռուսաստանը հրապարակեցին համատեղ հայտարարությունը՝ որակելով այն, ինչ եղավ հայերի հետ որպես հանցագործություն մարդկության դեմ: Այս մասին այսօր  Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ անցկացվող հանդիսավոր նիստի ժամանակ իր ելույթում ասաց Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլլանդը:
«Պատերազմներից հետո Ֆրասնիան կարիք ուներ վերակառուցվելու  և հայերը օգնեցին՝ առանց մոռանալու իրենց ինքնությունը: Այսօր ուզում եմ հիշել բոլոր այն գիտնականներին, բանվորներին, բժիշկներին, նրանք բոլորը նույնքան ֆրանսիացի են, որքան հայ.  Շառլ Ազնավուրըը մեր համատեղ պատմությունն է:
Մենք գիտակցում ենք, որ 1,5 մլն հայի ոչնչացմամբ 1 դար առաջ Ցեղասպանություն բառը, այսպես ասած,  հայտնագործվեց:
Այս օրենքը հռչակում է ակնհայտ իրողություն: Այն դատապարտում է վաղուց ի վեր պատմաբանների կողմից հաստատված փաստերը»,- ասաց Ֆրսանսիայի Նախագահը:
Միայն ճշմարտությունը, նրա խոսքով, կարող է մեղմել ցավը: «Չի մեղադրում ներկան անցյալի մեղքերի փոխարեն: Ֆրանսիան ցանկանուում է լինել այն մարդկանց կողքին, ովքեր պայքարում են իրենց ամենասուրբ իրավուքնների համար, իսկ ամենամեծ իրավունքը՝ հիշողության իրավունքն է: Ֆրանսիան տարբերակում չի դնում ողբերգությունների միջև և այդ պատճառով է ֆրանսիական հանրապետության արխիվների հրապարակումը Ռուանդայի ցեղասպանության հետ կապված:
Ֆրանսիան միշտ հակազդում է,  երբ հրեաները սպանվում են միայն նրա համար, որ հրեա են, երբ քրիստոնյաները սպանվում են, որովհետև ուղղակի քրիստոնյա են, մահմեդականները սպանվում են նրա համար, որ մահմեդական են: Ֆրանսիան միշտ ներկա է, Ֆրանսիան միշտ պայքարում է»,- ասաց նա:
Շարունակելով խոսքը՝ Ֆ. Օլլանդն ասաց, որ Ֆրանսիան դասեր չի տալիս, բայց գիտի,  թե որն է պատմության արդարությունը:
«Ոգեկոչել՝ նշանակում է թույլ չտալ, որ նման իրադարձությունները կրկնվեն: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը խաղաղության ու հաշտեցման կոչ է: Թուրքիայում կարևոր բառեր կան, որոնք հնչել են ու կան դեռ կարևոր բառեր, որոնք սպասում են հնչելուն, որպեսզի մեղմացնեն ցավը:
Ես հույս ունեմ, որ հայ-թուրքական սահմանը կբացվի առաջիկայում ու ցավով եմ հիշատակում. Սա է Երևանի ուղերձը՝ խաղաղություն, խաղաղություն զոհերի հիշատակի համար, խաղաղություն վերապրածների հիշողության, խաղաղություն Մերձավոր Արևելքին, խաղաղություն տարածաշրջանին, խաղաղություն…

Франсуа Олланд: 100-я годовщина Геноцида армян – это призыв к примирению
В мае 1915 года Франция, Россия и Великобритания выпустили совместную декларацию, в которой массовые убийства армян были квалифицированы как «преступления против человечности». Об этом заявил сегодня президент Франции Франсуа Олланд в ходе памятной церемонии к 100-й годовщине Геноцида армян в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» в Ереване.
Франсуа Олланд отметил, что Франция никогда не забудет трагедии, которой стал Геноцид армян.
«После войны Франция нуждалась в восстановлении, и армяне помогли ей в этом – не забыв о своей идентичности. Сегодня я хочу вспомнить всех этих ученых, рабочих, врачей, все они – настолько же французы, насколько армяне. Шарль Азнавур – это наша совместная история», - заявил Олланд.
Президент Франции отметил, что только правда может смягчить боль. «Франция желает быть рядом с теми людьми, которые борются за свое святое право – это право на память. Франция не ставит разницы между трагедиями и по этой причине архивы Французской республики публикуют материалы о геноциде в Руанде.
Франция всегда противодействует, когда евреев убивают только за то, что они евреи, когда христиан убивают просто потому, что они – христиане, мусульман – за то, что они мусульмане. Франция всегда реагирует, Франция всегда борется», - сказал президент.
Франсуа Олланд отметил, что Франция не дает уроков, однако знает, в чем заключается историческая справедливость.
«Помнить, значит не позволять, чтобы подобные события повторились. 100-я годовщина Геноцида армян – это призыв к примирению. Есть важные слова, которые должны прозвучать в Турции, чтобы смягчить эту боль», - сказал президент Франции.
«Я преклоняюсь перед памятью жертв и говорю своим армянским друзьям, что мы никогда не забудем ту трагедию, которую пережил ваш народ», - отметил Франсуа Олланд.