«Ներողություն եմ խնդրում՝ Ցեղասպանությունն ընդունելու քաջություն չունեցող իմ ղեկավարության համար»
Ավստրալացի Լեն Ուիքը Հայաստան է ժամանել հայ ժողովրդի վիշտը կիսելու համար: Նա Հայաստանի մասին գիրք է գրել և առաջիկայում պատրաստվում է ֆիլմ նկարահանել: Ամուսնացած է հայ կնոջ հետ և այսօր ապրում է ոչ թե Ավստրալիայում, այլ՝ Թաիլանդում: Aysor.am-ի հետ զրույցում նա Ավստրալիայի ղեկավարության անունից ներողություն խնդրեց, իսկ ավսստրալիացիների անունից ողջույններ փոխանցեց:
«Ներողություն եմ խնդրում հայ ժողովրդից՝ Հայոց ցեղասպանությունն ընդունելու քաջություն չունեցող իմ ղեկավարության համար: Ես այստեղ եմ եկել՝ ասելու, որ իմ հասարակությունը մտածում է այդ մասին՝ չնայած մեր քաղաքական գործիչների ամոթին, ովքեր այսօր ոչ թե հայ ժողովրդի, այլ՝ թուրք ոճրագործի կողքին են»,- ասաց նա:
Նշենք, որ Լ. Ուիքը հանդիսանում է ՄԱԿ-ի ավիացիայի վարչության անդամ:
«Ես այսօր այստեղ եմ, որովհետև իմ երկրների՝ Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի վարչապետներն այսօր Թուրքիայում են: Նրանք մասնակցում են Գալիպոլիի ճակատամարտի միջոցառումներին, քանի որ այդ տարիներին շուրջ 35 հազար բրիտանացի զինվոր է մահացել: Ես ուզում եմ ասել, որ այդ երկրների ժողովուրդները շատ անկեղծ ու հոգատար մարդիկ են: Նրանք արդեն ճանաչել և ընդունել են Հայոց ցեղասպանությունը: Մեծ ցավ և ամոթ եմ ապրում, որ մեր երկրների ղեկավարները չեն գիտակցում այդ ամենը: Նրանք վախենում են Թուրքիայից, որովհետև թուրքական իշխանությունները սպառնացել են»,- ասաց նա:

‘I apologize for my leaders not having courage to recognize Armenian Genocide’
“I am here today because the prime ministers of my country are in Turkey. The people of Australia and New Zealand are very sincere and mindful. I am here so that the Armenian nation knows about that, that we are with you and that we are ashamed,” a citizen of Australia and New Zealand Len Wick told the correspondent of Panorama.am at Tsitsernakaberd monument as he had visited Armenia to pay tribute to the 1.5 million victims of the Armenian Genocide.
He was holding a poster that read: “On behalf of Australia and New Zealand people I apologize to the Armenian people for my leaders not having the courage to recognize the Armenian Genocide…”
He said that 34 thousand Australian soldiers were killed in Gallipoli and his countries do not recognize the Armenian Genocide because they fear that Turkey will not allow them to go to Gallipoli and pay tribute to the memory of their killed soldiers. “Turkey says, if you recognize, we will not allow you to come here.”
Len Wick added that he has written a book dedicated to Armenia and he intended to shoot a film on that book to tell the world who the Armenians are and what history they have.