Հունաստանը կշարունակի աջակցել Հայաստանին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացում
ՀՀ ԱԺ նախագահը ընդունել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Զոյի Կոնստանտոպուլուին, ով Հայաստան էր այցելել ոգեկոչման միջոցառումներին մասնaկացելու նպատակով: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը։
Գալուստ Սահակյանը հյուրին շնորհակալություն է հայտնել ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցելու, իսկ Հունաստանի խորհրդարանին՝ Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը ճիշտ ժամանակին ընդունելու համար:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Ապրիլի 24-ին Երևանում տեղի ունեցած աննախադեպ միջոցառումն աշխարհում առաջինն էր իր ծավալով. այն նպաստում է ցեղասպանությունների ճանաչման միջազգային գործընթացին:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման և դատապարտման հարցում հայերն ու հույները՝ որպես հնագույն ազգեր, ունեն պատասխանատվության իրենց բաժինը: Աժ նախագահը ցավով հավելել է, որ այսօր աշխարհում քաղաքականությունն ու քաղաքական շահերն ավելի բարձր են դասվում, քան քաղաքակրթությունը: Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ մեր երկրները հիմնավոր կապեր ունեն. համագործակցում են միջազգային հարթակներում, կրթության և ռազմական ոլորտներում: Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Հունաստանի խորհրդարանների միջև նույնպես կապերը կաշխուժանան և կզարգանան:
Խոսելով Հունաստանում տիրող տնտեսական բարդ իրավիճակի մասին՝ Գալուստ Սահակյանը բարեկամ հույն ժողովրդին մաղթել է բարեկեցություն և տնտեսական կայունություն:
Զոյի Կոնստանտոպուլուն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ հույներն իրենց պարտքն են համարում այս պատմական միջոցառումների օրերին հայերի կողքին լինել: Նա նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը համաշխարհային պատմության ամենամութ էջերից մեկն է, քանի որ այդ հանցագործությունը կատարվել է մարդկության դեմ և պետք է ճանաչվի ամբողջ աշխարհի կողմից: Հունաստանի խորհրդարանի ղեկավարը փաստել է, որ Հունաստանը կշարունակի աջակցել Հայաստանին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացում:

Греция будет содействовать Армении в процессе международного признания Геноцида
Спикер Национального Собрания Армении Галуст Саакян принял председателя парламента Греции Зои Константопулу, посетившую Армению для участия в памятных мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Галуст Саакян поблагодарил гостью за участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян, а парламент Греции – за своевременное принятие законопроекта, криминализирующего отрицание Геноцида.
Председатель парламента Армении отметил, что состоявшиеся 24 апреля в Ереване беспрецедентные мероприятия были первыми в мире по своему масштабу – они содействуют процессу международного признания геноцидов.
Галуст Саакян отметил, что в вопросе международного признания и осуждения геноцидов армяне и греки, как древнейшие народы, несут свою долю ответственности. Спикер парламента с сожалением добавил, что сегодня в мире политика и политические интересы ставятся выше цивилизации.
Г.Саакян подчеркнул, что между двумя странами установились прочные отношения, сотрудничество на международной арене, а также в образовательной и военной сфере. Он также выразил надежду, что связи между парламентами Армении и Греции активизируются.
Говоря о сложном экономическом положении Греции, Г.Саакян пожелал дружественному греческому народу процветания и экономической стабильности.
Зои Константопулу, поблагодарив за прием, отметила, что греки считают своим долгом быть рядом с армянами в дни этих исторических мероприятий. Она подчеркнула, что Геноцид армян – одна из самых темных страниц мировой истории, поскольку совершено преступление против человечества и оно должно быть признано во всем мире. Глава парламента отметила, что Греция и впредь будет содействовать Армении в процессе международного признания Геноцида армян.