Սեյրան Օհանյանը գերատեսչական մեդալներ հանձնեց երկրորդ աշխարհամարտի մասնակից բժիշկներին
Այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ներկա է գտնվել Հայրենական Մեծ պատերազմի տոնական միջոցառումների շրջանակում Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում կազմակերպած երկրորդ աշխարհամարտի վետերանների մեծարման ցերեկույթին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Մեծարման ցերեկույթից առաջ նախ բժշակական համալսարանի բակում Հայրենական պատերազմին նվիրված հուշակոթողի մոտ ներկաները հարգանքի տուրք մատուցեցին պատերազմի ընթացքում զոհված հայորդիների հիշատակին: Իսկ համալսարանի դահլիճում կազմակերպված ցերեկույթը մեկնարկեց բուհի ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանի ելույթով, որից հետո խոսք տրամադրվեց Հայաստանում ՌԴ դեսպանության դեսպանորդ Անդրեյ Իվանովին: Ելույթով հանդես եկավ նաև ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր խոսքում առանձնահատուկ ուշադրություն հրավիրեց  2015 թվականին հայ ժողովրդի համար երկու նշանակալի իրադարձությունների՝ Հայոց Մեծ եղեռնի հարյուրամյա տարելիցին և Հայրենական պատերազմում խորհրդային ժողովուրդների՝ այդ թվում հայ ժողովրդի մասնակցությամբ տարած հաղթանակին՝ կարևորելով այդ նվաճման գործում հայ զինվորական բժիշկների ունեցած ներդրումը:
Միջացառման բանախոսները ներկայացրին նաև հայ բժիշկների՝ Հայրենական պատերազմում ունեցած մասնակցության մասին համառոտ ակնարկ, որից հետո ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից պատերազմի վետարան բժիշկներն արժանացան պատվոգրերի, իսկ բուհի ռեկտորի կողմից՝ համալսարանի ոսկե մեդալի:
Պարգևներ հանձնվեցին նաև «Առողջապահության կազմակերպիչների ասոցիացիա» առողջապահական հասարակական կազմակերպության կողմից: Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը անձնվեր ծառայության համար գերատեսչական մեդալներ հանձնեց երկրորդ աշխարհամարտի մասնակից Հայրենական պատերազմի մասնակից վետերան բժիշկներին:

Министр обороны Армении вручил ведомственные медали ветеранам-врачам ВОВ
В Ереванском государственном медицинском университете имени Мхитара Гераци в рамках торжественных мероприятий ко Дню Победы в Великой Отечественной войне сегодня был организован прием в честь ветеранов ВОВ. В мероприятии принял участие министр обороны Армении Сейран Оганян. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В ходе мероприятия с речью выступили ректор Медицинского университета Микаэл Нариманян, представитель посольства России в Армении Андрей Иванов, министр здравоохранения Армен Мурадян, а также министр обороны Сейран Оганян.
Глава Минобороны Армении подчеркнул важность для армянского народа отмечаемых в 2015 году дат – 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи и 70-летия Победы народов СССР, в том числе и армянского, в Великой Отечественной войне. В достижении последней он особо отметил также вклад армянских военных врачей.
Министр С.Оганян вручил ведомственные медали врачам-ветеранам за самоотверженную службу родине.
Отметим, что 9 мая – особый праздник для армянского народа. В этот день армянский народ отмечает не только победу над фашистской Германией в годы Великой Отечественной войны (1941-1945), но также победу в Арцахской (Карабахской) освободительной войне (1991-1994) и освобождение Шуши от азербайджанской оккупации.