Վ. Օսկանյան. Ինչ էլ արվի՝ նույնը չի լինի, ինչ նախատեսվում էր Ասոցացման պայմանագրով, բայց հնարավոր է առավելագույնս մոտեցնել դրան
30/04/2015 17:33
«ԵՏՄ անդամակցության որոշումից հետո Հայաստանը մեծ ջանքեր է ներդնում Եվրամիության հետ իր հարաբերությունները ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա պահելու համար: Իհարկե, ինչ էլ արվի, երբեք նույնը չի լինի, ինչ նախատեսվում էր Ասոցացման պայմանագրով, բայց կարծում եմ՝ հնարավոր է առավելագույնս մոտեցնել դրան: Շատ բան կախված է հայկական կողմի քաղաքական կամքից: Ես կարծում եմ՝ դա անհրաժեշտ է անել»,- Facebook-յան իր էջում գրառել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները միշտ էլ ունեցել են ինստիտուցիոնալ հիմք.
«1999-ին դա Գործընկերության և համագործակցության համաձայնագիրն էր, որը 2004-ին բարձրացվեց որակական նոր հարթության՝ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության: Հաջորդ փուլը 2009-ին մեկնարկած Արևելյան գործընկերության ծրագիրն էր, որի տրամաբանական արդյունքը պետք է լիներ Ասոցացման պայմանագրի ստորագրումը 2013-ի նոյեմբերին»,- գրառել է նա՝ տեղադրելով նաև դեռևս 2007թ-ին Եվրոպական հարևանության քաղաքականության ծրագրի շրջանակում նախարարական մի հանդիպման ընթացքում ունեցած ելույթի տեսագրությունը, որն «ուրվագծում է Հայաստանի այդ օրերի դիրքորոշումն ու մոտեցումները, հեռանկարն ու ակնկալիքները Եվրամիության հետ հարաբերություններից»:

В.Осканян: В отношениях Армения-ЕС многое зависит от политической воли армянской стороны
Армения после решения о членстве в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) прилагает большие усилия для сохранения отношений с ЕС на институциональной основе. Об этом написал на своей странице в социальной сети Facebook экс-глава МИД Армении Вардан Осканян.
«Конечно, что бы не делалось, никогда не будет того же, что предусматривалось Соглашением об ассоциации, однако, на мой взгляд, есть возможность максимально приблизиться к этому документу. Многое зависит от политической воли армянской стороны. Думаю, это необходимо сделать», - написал В.Осканян.
По его словам, отношения Армения – Евросоюз всегда имели институциональную основу.
«В 1999 году это было взаимодействие в рамках Соглашения о партнерстве и сотрудничестве, которое в 2004 году перешло на качественно новый уровень – Европейскую политику соседства (ЕПС).  Следующий этап – стартовавшая в 2009 году Программа «Восточное партнерство», логическим результатом которой должно было стать подписание Соглашения об ассоциации с ЕС в ноябре 2013 года», - отметил Вардан Осканян.