Արամ Ա-ն հետևում է  կաթողիկոսարանի վերադարձի հարցով Թուրքիայի դատարանում դատին
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը, ով հովվապետական այցով գտնվում է ԱՄՆ-ում, ուշադիր հետևում է Թուրքիայի սահմանադրական դատարանում Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձի հարցով բացված դատին: Այս մասին հայտնում են Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսարանի պաշտոնական կայքից:
Այս կապակցությամբ Նորին Սրբությունը Վաշինգտոնում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել դատի հանձնախմբի անդամ դոկտոր Թաներ Աքչամի հետ, ով դրական է գնահատել կատարված աշխատանքները: Վեհափառ Հայրապետը, ընդգծելով վերջին շաբաթների ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումների վերաբերյալ ելույթները, կարևորությամբ շեշտել է աշխատանքները նույն թափով շարունակելու անհրաժեշտությունը: Արդյունքում որոշվել է Ստամբուլում մայիսին` Թուրքիայում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ, Կաթողիկոսարանի դատի վերաբերյալ ասուլիս տալ:
Նորին Սրբությունը կապի մեջ է նաև հանձնախմբի այլ անդամների հետ և ուշադիր հետևում է միջազգային մամուլին և Թուրքիայի հակազդեցություններին:
Նշենք, որ ապրիլի 28-ին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսարանը դատ էր բացել Թուրքիայի սահմանադրական դատարանում` պահանջելով Սիսի իր պատմական Կաթողիկոսարանի վերադարձը:
Կիլիկիո Կաթողիկոսարանը, որը գտնվում է պատմական Կիլիկյան թագավորության մայրաքաղաք Սիսի մեջ, խորհրդանշական իմաստ ունի Կիլիկիայի ու ողջ հայության համար: Թուրքական կառավարությունը Սիսի կաթողիկոսարանը առգրավել էր Ցեղասպանությունից հետո: 1921 թվականին Օսմանյան կառավարությունը երկու օր ժամանակ տվեց Սահակ Բ. Խաբայան Կաթողիկոսին` Կաթողիկոսարանից վերջնականապես հեռանալու համար: Սահակ Կաթողիկոս, վերցնելով կրոնական և մշակութային թանկագին գանձեր (ձեռագիր, հնատիպ, ծիսական սպասք, մյուռոնի կաթսան), իր փոքրաթիվ միաբանության հետ բռնեց գաղթի ճամփան: Վեհափառը հաջորդաբար հաստատվեց Երուսաղեմում, Հալեպում, Դամասկոսում, Կիպրոսում և 1930-ին` Անթիլիասում։

По вопросу возврата Турцией имущества Киликийского Католикосата в Стамбуле будет созвана пресс-конференция
12/05/2015 12:40
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый внимательно следит за судьбой иска в Конституционный суд Турции с требованием о возврате имущества. Об этом сообщает пресс-канцелярия Киликийского католикосата.
В этой связи Арам Первый встретился с доктором Танером Акчамом, который положительно оценил проведенную работу. Арам Первый указал на важность продолжения работ с той же энергичностью. Принято решение выступить с пресс-конференцией в Стамбуле в мае, до парламентских выборов в Турции 7 июня.
28 апреля Католикосат Великого Дома Киликийского  обратился в Конституционный суд Турции с иском о возврате имущества.
Резиденция Киликийского Католикосата находилась в городе Сис на территории современной Турции. В 1921 году после Геноцида армян правительство Турции предоставило Католикосу Сааку Второму два дня с тем, чтобы покинуть территорию. Католикосат был перенесен сначала в Иерусалим, Алеппо, Дамаск и Кипр. С 1930 года Католикосат великого дома Киликийского утвердился в Антилиасе.