Գ.Կոստանյան. Սուրիկ Խաչատրյան չէ, ցանկացածին դատի կտամ
Ապացույցները ձեռք բերվեց՝ դատի կտամ ցանկացածին: Սուրիկ Խաչատրյան չէ՝ ցանկացած Սուրիկ Խաչատրյանի : Այս մասին քիչ առաջ ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը.
«Նենց որ հանգիստ եղեք, ես այդ խնդիրը չունեմ»,- շեշտեց նա ու խորհրդավոր ժպտաց:
«Ես շատ եմ ասել՝ ինձ համար բացարձակ որևէ կապ չունի անձը, կարևոր է մի բան. ապացուցվեց հանցագործությունը, ապացուցվեց այդ անձի մասնակցությունը հանցագործությանը՝ դատի կտամ: Ցանկացածին: Ապացուցվեց, որ անմեղ է՝ ինչ հասարակական ընկալում, ինչ պահանջ, ինչ կարծիք ուզում է լինի՝ երբեք դատի չեմ տա»,- հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Ինչ վերաբերում է վերջին զարգացումներին ապա նա շեշտեց՝  եթե ապացուցվեց՝ ցանկացածին քրեական պատասխանատվության կենթարկի, ընդ որում  կոնկրետ այս դեպքում եթե ապացուցվի, ապա հենց ինքն է մեղադրանքը պաշտպանելու.
«Էլ չգիտեմ ինչ եղանակներով հասարակությանը, քաղաքացիներին պետք է ցույց տամ, որ, հարգելիս, հասլացանք ես գլխավոր դատախազ եմ, բայց ես էլ եմ մարդ: Ցանկացած հանցագործության դեպքում ես հասկանում եմ, որ այդ հանցագործությունը վաղը կարող է իմ հարազատի հանդեպ լինի, իմ նկատմամբ լինի  և ես չեմ կարող հանդուրժող լինել»: Գ.Կոստանյանը նկատեց, որ խնդիրը նրանում է, որ բոլորը միանգամից համարում են, որ մեղավորը կոնկրետ այս անձն է, բայց ոչ ոք նրան պատասխանատվության չի ենթարկում: Բայց, կրկնեց նա, եթե գործով ապացույցներ լինեն, ապա ոչ մի խոչընդոտ չի լինի:

Г.Костанян: Если вина будет доказана – обвиню любого, в том числе и Сурена Хачатряна
«Если будут получены доказательства, любой пойдет под суд. В том числе и Сурен Хачатрян», - заявил сегодня в парламенте Армении генеральный прокурор Геворк Костанян.
«Будьте спокойны, у меня такой проблемы нет», - отметил Г.Костанян.
«Я неоднократно говорил, что для меня важно лишь одно – если преступление доказано, доказано участие данного лица в преступлении – дело будут направлено в суд. Это касается любого. Будет доказано, что он невиновен, независимо от общественного восприятия, требования или мнения, не будет отдан под суд», - заявил генпрокурор.
Что касается последних развитий, касающихся губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна, то Геворк Костанян отметил, что если вина будет доказана – любой будет привлечен к уголовной ответственности.
«При этом конкретно в данной ситуации, если вина будет доказана, защищать обвинение буду я сам. Я не могу понять, каким образом еще я должен показать обществу, гражданам, что поймите, я генеральный прокурор, но я тоже человек. В случае любого преступления я понимаю, что оно может быть совершено завтра в отношении близкого человека, меня и не могу быть терпимым», - заверил Костанян.