Նախագահ. Եվրոպայի կերտման ճանապարհին կարևոր է նաև ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը
Աշխատանքային այցով Լատվիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռիգայում մասնակցել է ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրսենյակից:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Արևելյան գործընկերության չորրորդ գագաթնաժողովում ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Լատվիայի հարգարժա՛ն վարչապետ Ստրաույումա,
Եվրոպական խորհրդի հարգարժա՛ն նախագահ Տուսկ,
Շնորհակալություն եմ հայտնում Լատվիայի իշխանություններին ու ԵՄ մեր գործընկերներին` Արևելյան գործընկերության չորրորդ գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Արևելյան գործընկերության մեկնարկից սկսած մենք այն դիտարկել ենք որպես ԵՄ հետ համագործակցությունը խորացնելու, մեր հասարակությունների միջև շփումները խրախուսելու, տարբեր ոլորտային ուղղություններով թիրախային համագործակցություն ծավալելու ձևաչափ: Այս ընթացքում ԵՄ հետ փոխգործակցության ամրապնդումը նոր թափ հաղորդեց ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության սկզբունքների հիման վրա մեր պետության արդիականացմանն ուղղված ջանքերին, խթանեց լայնածավալ բարեփոխումների մեր օրակարգը, նշանակալիորեն նպաստեց քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը:
Բաժանարար գծերից զերծ Եվրոպայի կերտման ճանապարհին կարևոր է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը: Հայաստանի մոտեցումները համահունչ են միջազգային հանրության դիրքորոշումներին, ինչն արտահայտված է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների ղեկավարների ընդունած հայտարարություններում: Հայտնի է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացում բանակցող կողմերը Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ համաձայնել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի դրույթների, մասնավորապես, ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա: Հայտնի է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղը որևէ առնչություն չունի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ, քանզի երբեք չի հանդիսացել անկախ Ադրբեջանի մաս, մինչդեռ այդ երկրի իշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը համարելով միակ սկզբունք և այն դրոշ դարձրած, հետևողականորեն վիժեցնում է խաղաղ կարգավորման գործընթացը՝ մերժելով կարգավորման մյուս՝ համահավասար ու կարևոր սկզբունքները: Այո ՛, տարածքային ամբողջականությունը 21-րդ դարում պետք է հարգվի պետությունների կողմից, սակայն երբ այդ ամբողջականությունը դառնում է տվյալ հասարակության մի մասի ճակատագրի խեղման, նրա համար զարգացման ցանկացած հեռանկարի վախճան, որևէ մեկը չի կարող ստորադասել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը: Վերջին հաշվով, եթե խաղի միակ կանոնը լիներ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, ապա այսօր այս սեղանի շուրջ այսքան երկրների ներկայացուցիչներ չէին լինի, որովհետև պարզապես այդքան երկիր չէր լինի:
Այս տարի մենք ոգեկոչում ենք Օսմանյան կայսրությունում իրագործված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Եվրոպական բազմաթիվ երկրներ միացան մեզ՝ հարգանքի տուրք մատուցելով մեկուկես միլիոն զոհերի հիշատակին, ովքեր նահատակվեցին միայն հայ և քրիստոնյա լինելու համար:
Մենք երախտապարտ ենք բոլոր նրանց, ովքեր քաղաքական նպատակահարմարությանը տուրք չտալով, իրենց ավանդն են բերում մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործին: 2015թ. ապրիլի 15-ին ԵՄ ամենաներկայացուցչական կառույցն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևը՝ ցեղասպանությունը ճանաչելու ուղերձ հղելով միացյալ Եվրոպայի երկրներին, նաև՝ Թուրքիային:
Մեծարգո՛ պարոն Նախագահ,
Հայաստանը հանձնառու է ԵՄ գործընկերների հետ քայլեր ձեռնարկել՝ ձևավորելու մեր հարաբերությունների իրավական նոր հիմքը, որը մի կողմից կարտացոլի ԵՄ հետ Հայաստանի նախորդ բանակցությունների բովանդակությունը, մյուս կողմից՝ համատեղելի կլինի այլ ինտեգրացիոն գործընթացների, մասնավորապես՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը մեր անդամակցությունից բխող հանձնառությունների հետ: Միաժամանակ, Հայաստանը կարևորում է յուրաքանչյուր երկրի նկատմամբ, ընդհանուր արժեքների առանցքի շուրջ իրականացվող բարեփոխումներում արձանագրած առաջընթացի հիման վրա, տարբերակված մոտեցման կիրառումը և «ավելին` ավելիի դիմաց» սկզբունքի վերահաստատումը: Մենք առավել քան համոզված ենք, որ պետք է լինի բոլոր գործընկերների հավատարմությունն ընդհանուր արժեքներին և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովմանը: Հայաստանի Հանրապետությունը հենց այդ ճանապարհով է շարունակելու աշխատել:

Armenia committed to design frameworks of new legal cooperation with EU partners - Serzh Sargsyan
President Serzh Sargsyan, who is in the Republic of Latvia on a working visit, on Friday took part in the fourth Eastern Partnership Summit in Riga.
In his speech delivered at the meeting, the president spoke of the prospects of the EU-Armenian cooperation, expressing Armenia’s commitment to design new frameworks of cooperation with EU partners.
The statement, published on the official website of the Armenian leader, is presented below:
"Distinguished Prime Minister Straujuma,
"Distinguished President Tusk,
"Ladies and gentlemen,
"I thank the Latvian authorities and our EU colleagues for the excellent organization of the Fourth Eastern Partnership Summit.
"Since the launch of the Eastern Partnership we have considered it a format for deepening our cooperation with the EU, encouraging contacts between our societies, and carrying out targeted sectoral cooperation in various areas. Throughout this period consolidation of cooperation with the EU has given new impetus to efforts to modernize our State upon the principles of democracy, human rights and rule of law, prompted our agenda of large-scale reforms and significantly contributed to the consolidation of civil society.
"Dear colleagues,
"Peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict is also important for building Europe free of dividing lines. The approach of Armenia is in consonance with the international community’s position, which was reflected in the Statements by the leaders of the OSCE Minsk Group Co-Chairing nations. It is well-known that the parties negotiating under the auspices of the OSCE Minsk Process upon the mediation of Russia, France and United States agreed that the Nagorno- Karabakh conflict shall be settled upon the provisions of the UN Charter and Helsinki Final Act, in particular those pertaining to the people’s right to self-determination, refraining from the threat or use of force and territorial integrity. It is also well-known that Nagorno-Karabakh has no relation whatsoever to Azerbaijan’s territorial integrity since it has never constituted a part of independent Azerbaijan. Meanwhile, the authorities of that country considered territorial integrity to be the only principle, jingled it as their top slogan and consistently aborted the peace process by denying other, no less important and equally legitimate principles for resolution. In the 21st century the territorial integrity, indeed, shall be respected by States, but when that integrity leads to mutilation of fate of a part to that society, when it leads to decease of any prospect for the latter’s development, the people’s right to self-determination shall not be subordinated to such integrity. At the end of the day, if the principle of territorial integrity was the only game in the book there ought not to be so many representatives of various States present around this table because there should have not simply been so many States.
"This year we have been commemorating the Centennial of the Armenian Genocide that was perpetrated in the Ottoman Empire. Numerous European nations joined us paying respect to the memory of its one and a half million victims, who had been martyred only for their being Armenian and Christian.
"We are grateful to all those, who did not calibrate their actions with political expedience, and brought their contribution to the cause of prevention of crimes against humanity. On April 15, 2015 the most representative structure of the European Union adopted Resolution on the Armenian Genocide sending the Genocide recognition message to all nations of the united Europe, and also to Turkey.
"Distinguished Mr. President,
"Armenia is committed to take steps jointly with its EU partners to design new legal foundations for our relations, which will reflect, on one hand, the content of the preceding negotiations Armenia conducted with the EU and, on the other, will be compatible with the other integration processes, in particular, with the commitments stemming from our accession to the Eurasian Economic Union. Armenia, meanwhile, highly values application of differentiated and tailor-made approaches to every individual country, which shall be designed around the progress made in the implementation of reforms, and reiteration of the principle “more for more." We strongly believe that all partners shall adhere to shared values and ensure peace and stability of the region. The Republic of Armenia will continue working exactly in this direction."