ԼՂ հակամարտության կարգավորումն առաջնահերթ նշանակություն ունի մեզ համար. ՌԴ ԱԳՆ
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը մայիսի 24-26-ը պաշտոնական այցով կմեկնի Մոսկվա: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Ռուսաստանի ԱԳՆ-ին։
Երկուշաբթի Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները բանակցություններ կունենան։
«Առաջիկա այցը դիտարկում ենք ռուս-ադրբեջանական քաղաքական երկխոսության զարգացման շարունակության համատեքստում... Մայիսի 25-ին բանակցությունների ընթացքում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները կքննարկեն երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հիմնական ասպեկտները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
«Ռուսաստանը հանդիսանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր և ավելի քան երկու տասնամյակ շարունակում է կարևոր դեր խաղալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում: Հաշվի առնելով աշխարհագրական մոտ դիրքը և մեր ժողովուրդների ընդհանուր պատմությունը՝ հակամարտության լուծումը մեզ համար առաջնահերթ նշանակություն ունի և ռուսական արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Նաև նշվում է, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանի համար կարևոր ռազմավարական գործընկեր է Անդրկովկասում և Կասպյան շրջանում։

МИД РФ: Разблокирование карабахского конфликта имеет для нас первостепенное значение
Глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров посетит Москву 24-26 мая с официальным визитом, сообщили в МИД России.
В понедельник главы МИД России и Азербайджана проведут переговоры.
"Рассматриваем предстоящий визит в контексте продолжения развития российско-азербайджанского политического диалога… В ходе переговоров 25 мая главы внешнеполитических ведомств обсудят состояние и перспективы двустороннего сотрудничества, ключевые аспекты региональной и международной повестки дня, в том числе нагорно-карабахское урегулирование", — говорится в сообщении на сайте МИД РФ.
"Россия, являясь сопредседателем Минской группы ОБСЕ, на протяжении более двух десятилетий продолжает играть активную роль в урегулировании. С учетом географической близости и общей истории наших народов разблокирование конфликта имеет для нас первостепенное значение и относится к числу российских внешнеполитических приоритетов", — добавили в ведомстве.
В МИД РФ также отметили, что Азербайджан является важным стратегическим партнером России в Закавказье и в Каспийском регионе. "Строим отношения с Баку на основе равноправия, уважения интересов друг друга и добрососедства", — говорится в документе.