Վարչապետ. Մենք հետևողական ենք ՏՏ ոլորտի հետագա զարգացմանն ուղղված քաղաքականության շարունակականության ապահովման հարցում
19/06/2015 12:30
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր մասնակցել է 8-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումի բացմանը: Երկօրյա ֆորումն անցկացվում է ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության կողմից: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից:
ՀՀ կառավարության և անձամբ իր անունից ողջունելով ֆորումի մասնակիցներին՝ վարչապետը նշել է. «Այս միջոցառումը, որն արդեն կազմակերպվում է 8-րդ անգամ, իր շուրջն է համախմբում նորագույն տեխնոլոգիաներ ու ծառայություններ առաջարկող ընկերություններին` հնարավորություն ընձեռելով ներկայացնելու տեխնոլոգիական զարգացման ձեռքբերումները, նորագույն մոտեցումներն ու լուծումները:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում ամենաարագ զարգացող ճյուղերից է, և հատկանշական է, որ այն ՀՀ կառավարության ծրագրի առանցքային ուղղություն¬ներից մեկն է: Մենք մեծապես խրախուսում ենք պետական և  մասնավոր հատվածների միջև սերտ համագործակցության արդյունքում հեռանկարային ծրագրերի իրականացումը, որոնք ուղղված են տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը և դրանով իսկ նպաստում են օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը, ձեռներեցության խթանմանը, նոր ընկերությունների և աշխատատեղերի ստեղծմանը:
2014 թվականին ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ ընդունվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցությանն ուղղված օրենսդրական փաթեթ, որի շրջանակում արդեն այս տարվանից ոլորտի հավաստագրված սկսնակ տնտեսվարող սուբյեկտներին տրամադրվում են հարկային արտոնություններ: Մենք հետևողական ենք ՏՏ ոլորտի հետագա զարգացմանն ուղղված քաղաքականության շարունակականության ապահովման հարցում:
Տեղեկատվական, հեռահաղորդակցման և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտների նորագույն լուծումներն ու առաջարկություններն այսօր հաջողությամբ կիրառվում են Հայաստանի տնտեսության տարբեր ճյուղերում, ինչը նպաստում է տնտեսության ընդհանուր առաջընթացին, արտադրողականության և մրցունակության բարձրացմանը: ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումի կազմակերպումն ու անցկացումը ևս կարևոր խթան է հանդիսանում տնտեսության տարբեր ճյուղերում տեխնոլոգիական լուծումների կիրառման մակարդակի բարձրացման համար»: Ամփոփելով ելույթը՝ Հովիկ Աբրահամյանը հավաստիացրել է, որ կառավարությունը լինելու է ՏՏ ոլորտի զարգացման աջակիցը և գործընկերը:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարը շրջել է ֆորումին մասնակցող ընկերությունների տաղավարներով, ծանոթացել ներկայացված արտադրանքին, ծառայություններին և նոր գաղափարներին:
Նշենք, որ ամենամյա ԴիջիԹեք 8-րդ բիզնես ֆորումին մասնակցում է ՏՏ ոլորտի, բիզնեսի այլ բնագավառների և պետական կառավարման ոլորտի շուրջ 70 ընկերություն: Այս տարի առաջին անգամ ֆորումի շրջանակում տեղի է ունենալու Դիջիբիզնես մրցանակաբաշխություն. տարբեր անվանակարգերով մրցանակ է շնորհվելու ոչ ՏՏ ոլորտի՝ իրենց գործունեության մեջ առաջատար տեխնոլոգիական լուծումները հաջող կիրառող 10 ընկերության:

Government will be a partner and supporter for the IT sector. PM Hovik Abrahamyan
Prime Minister Hovik Abrahamyan attended the opening of the 8th annual DigiTech business forum. Hosted by the Union of IT Enterprises, the two-day forum is held under the high patronage of the Prime Minister of the Republic of Armenia.
Welcoming the forum, the Prime Minister said, “Held for the 8th time now, the forum brings together companies offering cutting-edge technology and services which have the opportunity to present their achievements in the field of technological development, new approaches and solutions.
The IT industry is one of the fastest growing sectors in Armenia. It is noteworthy that the IT industry is a core element of the Program of Government. We encourage the implementation of any long-term program which results from the co-operation between the public and private sectors and is aimed at developing industry, attracting foreign investment, promoting entrepreneurship and generating new jobs.
At the initiative of the Government, a package of laws was adopted in 2014, aimed at supporting the IT industry, by virtue of which fiscal privileges have been made available to startup IT companies this year. We will be consistent in the pursuit of our IT development policy focus.
The innovative solutions and suggestions in the field of Information technology, telecommunications and high-tech are being successfully applied in Armenia’s economy, which promote economic growth, productivity and competitiveness. The DigiTech business forum is a strong boost to the economy in terms of applied technological solutions.”
Concluding the speech, Hovik Abrahamyan assured that his government will be a partner and supporter for the IT sector. The Prime Minister toured the stands getting acquainted with the products, services and ideas presented at the forum.
Note that the DigiTech business forum is attended by 70 companies representing the IT industry, other business sectors and public administration.
For the first time, a DigiBusiness award ceremony will be held in the framework of the forum. In different nominations, 10 leading non-IT entities will get awards for best application of advanced technology solutions in their activities.