Կառավարությունը փորձում է «Եվրազեսի» հիմնադրամից վարկ ստանալ
«Ժողովուրդի» տեղեկություններով՝ ռուսական որոշակի շրջանակներում ակտիվ քննարկվում է այն տեղեկությունը, ըստ որի՝ ՀՀ Կառավարությունը փորձում է «Եվրազեսի» հիմնադրամից 1.5-2 մլրդ դոլարի չափով վարկ ստանալ: Այս առնչությամբ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մամլո խոսնակ Գոհար Պողոսյանը «Ժողովոփդի» հետ զրույցում ասել է. «Կառավարությունը քննարկում է տարբեր վարկային ծրագրեր բոլոր դոնորների հետ:
Բոլոր բանակցությունները տարվում են օրենքի տառին համապատասխան և չեն կարող գերազանցել օրենքով նախատեսված սահմանները, ինչը նշանակում է, որ 1.5 -2 մլրդ դոլար վարկ վերցնելու վերաբերյալ որևէ խոսակցություն իսկ չի կարող լինել: ԵՏՄ վարկեր չի տրամադրում, առավել ևս նախարարները այդ առումով որևէ գործառոցթ չունեն: Հայաստանում տեղի են ունենում ինտենսիվ քննարկումներ ԵՏՄ հանձնաժողովի անդամների՝ նախարարների հետ իրենց գործունեությանը վերաբերող ոլորտներում»: Այլ կերպ ասած, գումար փնտրում են, բայց ոչ այնքան, որքան շրջանառվող լուրերում է նշվում:

«Жоховурд»: Правительство Армении пытается получить кредит от фонда «ЕврАзЭС»
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в некоторых российских кругах активно обсуждают информацию, согласно которой правительство Армении пытается получить от фонда «ЕврАзЭС» кредит в размере 1.5-2 млрд. долларов.
В этой связи пресс-секретарь премьер-министра Овика Абраамяна Гоар Погосян заявила в беседе с корреспондентом издания: «Правительство обсуждает различные кредитные программы со всеми донорами.
Все переговоры ведутся в соответствии с законом и не могут переходить за установленные законом рамки, что означает – никаких разговоров относительно получения кредита в 1.5-2 млрд. долларов и быть не может.
ЕАЭС не предоставляет кредиты, тем более что у министров в данном контексте каких-либо функций нет. В Армении проходят интенсивные обсуждения с членами-министрами комиссии ЕАЭС в сферах, касающихся именно их деятельности».
«Иначе говоря, финансовые средства ищут, однако не в том размере, который отмечается в муссируемых слухах», - пишет издание.