Կառավարությունը փորձում է «Եվրազեսի» հիմնադրամից վարկ ստանալ
«Ժողովուրդի» տեղեկություններով՝ ռուսական որոշակի շրջանակներում ակտիվ քննարկվում է այն տեղեկությունը, ըստ որի՝ ՀՀ Կառավարությունը փորձում է «Եվրազեսի» հիմնադրամից 1.5-2 մլրդ դոլարի չափով վարկ ստանալ: Այս առնչությամբ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մամլո խոսնակ Գոհար Պողոսյանը «Ժողովոփդի» հետ զրույցում ասել է. «Կառավարությունը քննարկում է տարբեր վարկային ծրագրեր բոլոր դոնորների հետ:
Բոլոր բանակցությունները տարվում են օրենքի տառին համապատասխան և չեն կարող գերազանցել օրենքով նախատեսված սահմանները, ինչը նշանակում է, որ 1.5 -2 մլրդ դոլար վարկ վերցնելու վերաբերյալ որևէ խոսակցություն իսկ չի կարող լինել: ԵՏՄ վարկեր չի տրամադրում, առավել ևս նախարարները այդ առումով որևէ գործառոցթ չունեն: Հայաստանում տեղի են ունենում ինտենսիվ քննարկումներ ԵՏՄ հանձնաժողովի անդամների՝ նախարարների հետ իրենց գործունեությանը վերաբերող ոլորտներում»: Այլ կերպ ասած, գումար փնտրում են, բայց ոչ այնքան, որքան շրջանառվող լուրերում է նշվում:

Armenia is seeking funds, but not as much as it is rumored
Certain Russian circles are actively discussing reports on Armenia’s alleged attempts to get a US $1.5-2bn loan from the EurAsEC fund.
Gohar Poghosyan, Spokesperson for Armenia’s Prime Minister Hovik Abrahamyan, told the newspaper that Armenia’s government is discussing various loan programs with all donors.
All the negotiations are within the law, which means that any talks about a US $1.5-2bn loan are out of the question. EurAsEC does not grant loans nor do ministers perform any relevant functions. Armenia is hosting active discussions with the Eurasian Economic Union (EEU) Commission members, ministers, on their relevant activities, Ms Poghosyan said to Zhoghovurd.