Գևորգ Սանոյան. Երևանի տարբեր հատվածներում քաղաքացիներն ինքնաբուխ փակում են փողոցները
Քաղաքացիները խաղաղ անհնազանդության ակցիաներով իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնում, Երևանի տարբեր հատվածներում քաղաքացիները փակել են փողոցները, մարդիկ կազմակերպում և իրացնում են իրենց իրավունքները: Այս մասին քիչ առաջ ասաց «Ոչ թալանին» նախաձեռնության համակարգող խմբի անդամ Գևորգ Սանոյանը:
Նշենք, որ Բաղրամյան պողոտայում է ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, իսկ ոստիկանությունը նոր ուժեր է բերում Բաղրամյան պողոտա, և կարմիր բերետավորները մի քանի շարքով են կազմել կենդանի պատ: Այսօր, նախորդ 2 օրերի համեմատ, ոստիկաններն ավելի շատ են բարիկադների մոտ:
Գ. Սանոյանը, պատասխանելով հարցին, թե  ոստիկանությունը հնարավո՞ր է դիմի կտրուկ գործողությունների, ինչպես քիչ առաջ ասաց Երևաի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը, ասաց. «Ճիշտն ասած, նման գործողոթյունների մասին որևէ հայտարարություն չի եղել ոստիկանության կողմից, հուսով եմ, ամեն ինչ օրենքի տառին համապատասխան կլինի և գործողություններ սկսելուց առաջ կհայտարարեն: Որևէ տեղեկություն չի եղել, բացի այն, որ Վ. Օսիպյանի զգուշացումը, որ խոստացել էին ուժ կիրառել, եթե Մաշտոցի պողոտան փակվի»:
Գ. Սանոյանի խոսքով՝ քաղաքացիները թիվը Բաղրամյան պողոտայում այսօր ավելի մեծ է, քան՝ նախորդ օրերին:
«Այդ օրերին ակցիան այսքան բազմամարդ չէր, այժմ անընդհատ աճում է նրանց թիվը, բոլոր քաղաքացիները շտապում են այստեղ, որ միանան, այդ պատճառով էլ ոստիկանությունը նոր ուժեր է ավելացնում»,-ասաց նա:
Հարցին, թե սպասո՞ւմ են,  որ ՀՀ նախագահն այսօր ՀՀԿ Գերագույն մարմնի նիստի ընթացքում հայտարարություն կանի, նա ասաց, որ նման հույս ունի, որ իշխանությունները ականջալուր կլինեն ժողովրդի արդարացի պահանջին:
Գ. Սանոյանը ասաց, որ էլեկտրաէներգիայի դեմ թանկացման երթեր անցկացվում են նաև Արմավիրում, Մարտիունիում ևս, բայց այնտեղի բնակիչները գալիս են Երևան, Գյումրիում էին բազմամարդ երթեր և ցույցեր, Կապանում և Սիսիանում նույնպես կազմակերպվել էր: «Ամբողջ Հայաստանում բողոքի երթեր են»,-ասաց նա:
Հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ իրենց պահանջը փոխվի, նա պատասխանեց, որ այսպես երկար չեն կարող, և ինքը հույս ունի, որ պահանջը հրաժարականի չի հասնի:
«Մեր պահանջները արդար են և քաղաքական պահանջ չենք ունեցել մինչև օրս, հուսով եմ, իշխանությունները նախաձեռնության անդամների պահանջներին ականջալուր կլինեն»,- ասաց նա:

Г.Саноян: В различных частях Еревана продолжаются акции гражданского неповиновения
В различных частях Еревана продолжаются акции гражданского неповиновения. Об этом сообщил чуть ранее участникам акции протеста против повышения тарифов на электроэнергию на проспекте Баграмяна член координирующей группы гражданской инициативы «Нет грабежу!» Геворк Саноян.
Отметим, что на место проведения сидячего пикета прибыл также глава Полиции Армении Владимир Гаспарян. На проспект Баграмяна стягиваются также новые силы полиции, кроме того, «красные береты» выстроили кордон в несколько рядов. Сегодня число правоохранителей на проспекте Баграмяна больше, чем было в предыдущие дни акции протеста.
Касаясь вероятности применения полицией силовых действий в отношении участников акции, Геворк Саноян заявил: «Какого-либо заявления о подобных действиях со стороны полиции не было. Надеюсь, все будет в соответствии с законом и до того, как начать какие-либо действия, полиция объявит об этом. Кроме предупреждения Валерия Осипяна о применения силы в случае блокирования транспортного движения на проспекте Маштоца, другой информации не было».
По словам Г.Санояна, сегодня проспект Баграмяна многолюднее, чем в предыдущие дни акции. «Сейчас постоянно растет число участников, все спешат сюда, чтобы присоединиться к акции протеста, поэтому сюда стягиваются дополнительные силы полиции», - заявил он.
Напомним, на проспекте Баграмяна в центре Еревана уже четвертый день продолжается сидячий пикет сторонников гражданской инициативы «Нет грабежу» против повышения тарифов на электроэнергию. Митингующие подчеркивают, что акции, начавшиеся 19 июня, носят исключительно социальный характер. Протестующие требуют от главы государства признать недействительным решение Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА от 17 июня о повышении тарифов на электроэнергию на 6,93 драма.
Ранее утром 23 июня, в 05:30, Полиция Армении с применением силы и водометов провела операцию по разгону демонстрантов, протестующих против повышения тарифов на электроэнергию в стране. В различные отделения полиции были доставлены в целом 237 человек, в том числе и журналисты. 25 человек обратились за медицинской помощью. Акция возобновилась во вторник вечером.