Օսիպյանը կոպիտ է. Բացեք Մաշտոցի պողոտան, հակառակ դեպքում ոստիկանությունը կդիմի կտրուկ քայլերի
«Ես հորդորում եմ դիմել Ձեր մյուս անդամներին՝ հանձին Վաղինակ Շուշանյանի բացել Մաշտոցի պողոտան, հակառակ դեպքում ոստիկանությունը կդիմի կտրուկ քայլերի՝ օրենքով սահմանված կարգով վերականգնելու այնտեղ երթևեկությունը: Ես ձեզ զգուշացնում եմ հարգելիս»,- քիչ առաջ «Ոչ թալանին» նախաձեռնության անդամ Մաքսիմ Սարգսյանին Բաղրամյան պողոտայում ասաց Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը:
Նշենք, որ քիչ առաջ երթի մասնակիցներին հայտարարվեց, որ փակ է Մաշտոցի պողոտան և Երևանի տարբեր հատվածներում շարունակվում է պայքարը էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ, ինչը հավաքվածները մեծ ոգևորությամբ և բացականչություններով ընդունեցին:
Մ. Սարգսյանը Վ. Օսիպյանին ասաց, որ նախապես հայտարարված երթի մասնակիցները ուղղակի որոշել են նստել պողոտայում, ինչին Վ. Օսիպյանը կտրուկ կերպով արձագանքեց.
«Ես խնդրում եմ ու պահանջում, որ բացվի Մաշտոցի պողոտան, մի սահմանափակեք այլոց իրավունքները: Հասկացանք՝ Բաղրամյան պողոտայի այս հատվածը պարալիզացվել է, դուք շարունակում եք նույնը Մաշտոցի պողոտայում, դա անթույլատրելի է: Խնդրում եմ, վերականգնեք երթևեկությունը: Մենք տեղեկություններ ունենք, որ Կոնսերվատորիայի դիմաց ևս նույնն է նախապատրաստվում»:
Մ. Սարգսյանի առարկություններին, թե երթի մասնակիցները որոշել են ուղղակի նստել և դա նախատեսված չի եղել, Վ. Օսիպյանը պատասխանեց. «Դուք ինչի՞ համար եք, Դուք գոյություն չունե՞ք որպես համակարգող խումբ, չկա՞ արդեն համագործակցություն ոստիկանության հետ: Դադարեցրեք այդ ամենը, եթե չեք տիրապետում, Դուք ստանձնել եք այդ պատասխանատվությունը, Դուք ի վիճակի չեք դրան, իսկ եթե վաղը մյուս օրը այստեղ դեպք կատարվի, ո՞վ է պատասխան տալու»:

В.Осипян призвал демонстрантов открыть проспект Маштоца для транспортного движения
Заместитель начальника полиции Еревана Валерий Осипян обратился к членам гражданской инициативы «Нет грабежу!» с призывом открыть для транспортного движения проспект Маштоца. Валерий Осипян заявил при этом, что в противном случае Полиция обратится к соответствующим шагам для восстановления транспортного движения в установленном порядке.
«Я прошу и требую, чтобы проспект Маштоца был открыт, не ограничивайте права других. Вы парализовали этот отрезок проспекта Баграмяна, теперь продолжаете то же самое на проспекте Маштоца. Это – непозволительно. Я прошу восстановить транспортное движение. У нас есть сведения, что такая же акция готовится и напротив Ереванской государственной консерватории», - заявил В.Осипян.
Отметим, чуть ранее участникам акции протеста на проспекте Баграмяна сообщили о том, что на проспекте Маштоца начался сидячий пикет демонстрантов, кроме того в различных частях Еревана продолжается протест против повышения тарифов на электроэнергию.
Напомним, на проспекте Баграмяна в центре Еревана уже четвертый день продолжается сидячий пикет сторонников гражданской инициативы «Нет грабежу» против повышения тарифов на электроэнергию. Митингующие подчеркивают, что акции, начавшиеся 19 июня, носят исключительно социальный характер. Протестующие требуют от главы государства признать недействительным решение Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА от 17 июня о повышении тарифов на электроэнергию на 6,93 драма.
Ранее утром 23 июня, в 05:30, Полиция Армении с применением силы и водометов провела операцию по разгону демонстрантов, протестующих против повышения тарифов на электроэнергию в стране. В различные отделения полиции были доставлены в целом 237 человек, в том числе и журналисты. 25 человек обратились за медицинской помощью. Акция возобновилась во вторник вечером.