Հովիկ Աբրահամյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Տրայան Հրիստեայի հետ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար,  դեսպան Տրայան Հրիստեային, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության լրատվական բաժնից:
Վարչապետը բարձր է գնահատել պարոն Հրիստեայի գործունեությունը Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման գործում և շնորհակալություն հայտնել դեսպանին՝ ակտիվ և արդյունավետ համագործակցության համար: Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է շարունակելու Եվրոպական միության հետ բազմակողմ համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնել եվրոպական կողմին՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման, տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման, քաղաքացիական հասարակության զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և այլ ուղղություններով ցուցաբերած օժանդակության համար:
Իր հերթին, Տրայան Հրիստեան ևս շնորհակալություն է հայտնել Հովիկ Աբրահամյանին՝ սերտ համագործակցության և մի շարք հարցերում ցուցաբերած աջակցության համար: Դեսպանը նշել է, որ վերջին տարիների ընթացքում ԵՄ-Հայաստան քաղաքական երկխոսությունն ակտիվ զարգացում է ապրել և ընդգծել, որ այդ գործում մեծ ներդրում է ունեցել նաև Հովիկ Աբրահամյանը՝ և՛ Ազգային ժողովի նախագահի, և՛ վարչապետի պաշտոններում: Միաժամանակ, Տրայան Հրիստեան շեշտել է, որ ԵՄ-ն այսուհետ ևս պատրաստ է զարգացնել Հայաստանի հետ քաղաքական երկխոսությունը, մնալ Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման հիմնական սատարողներից մեկը, ինչպես նաև մեր երկրին ցուցաբերել բյուջետային աջակցություն՝ մի շարք ծրագրեր կյանքի կոչելու համար:
Պարոն Հրիստեան տեղեկացրել է, որ վարչապետ Աբրահամյանի հետ վերջերս տեղի ունեցած հանդիպումից հետո ԵՄ ընդլայնման և հարևանության հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը հանձնարարել է արագացնել փաստաթղթային բոլոր գործընթացները՝ ՀՀ-ում հետագա բարեփոխումներն առաջ մղելու համար:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին առնչվող օրակարգային մի շարք հարցեր:
Հովիկ Աբրահամյանը Տրայան Հրիստեային մաղթել է հաջողություններ աշխատանքային հետագա գործունեության մեջ և անձնական կյանքում:

Hovik Abrahamyan holds farewell meeting with Head of EU Delegation to Armenia
Prime Minister Hovik Abrahamyan received Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Traian Hristea who is completing his diplomatic mission in the country, the government's press office has reported.
The Prime Minister hailed Mr. Hristea’s contribution to the development of EU-Armenia relations and thanked the Ambassador for active and efficacious cooperation. Noting that Armenia is ready to continue cooperation with the European Union, Hovik Abrahamyan thanked the European side for assistance in promoting democratic values and reforms n Armenia, developing civil society, human rights and other areas.
In turn, Traian Hristea thanked Hovik Abrahamyan for close cooperation and assistance. Noting that the EU-Armenia political dialogue has been on the upgrade in recent years, the Ambassador highlighted Hovik Abrahamyan’s valuable contribution both as National Assembly Speaker and Prime Minister. At the same time, Traian Hristea said that the EU is ready to develop political dialogue with Armenia and remain one of the major supporters of the reforms, as well as to provide budgetary support for a number of projects.
Mr. Hristea advised that following the latest meeting with the Prime Minister of Armenia, EU Commissioner for Enlargement and Neighborhood Policy Johannes Hahn ordered to speed up any such documentation process as may help advance reforms in the Republic of Armenia.
During the meeting the interlocutors discussed a number of issues high on the bilateral agenda. Hovik Abrahamyan wished Traian Hristea every success in future activities and private life. In conclusion, the Prime Minister presented Traian Hristea with a nominal watch for effective cooperation.