Հրուշակեղենի արտադրությամբ զբաղվող «Թալգրիկ» ընկերությունը սնանկացման եզրին  է
Արդեն մոտ մեկուկես տասնամյակ Հայաստանում գործող և հրուշակեղենի արտադրությամբ զբաղվող «Թալգրիկ» ընկերությունը, պարզվում է, սնանկության գործընթացում է գտնվում: Ընկերության տնօրեն Հովհաննես Հակոբյանը «Ժողովուրդի» հետ զրույցում ասել է, որ իրենց սնանկացման հիմնական պատճառը «ՎՏԲ» բանկն է:
Ըստ Հակոբյանի՝ իրենց ընկերությունը նշված բանկից 10 տարի ժամկետով և ցածր տոկոսադրույքով վարկ է վերցրել, սակայն մեկուկես տարի անց վարկի տոկոսադրույքները սկսել են կտրուկ բարձրանալ: «Պատկերացրեք, որ վարկի 6.5 տոկոսը բարձրացավ ու դարձավ 9.5, ապա՝ 14.5 տոկոս: Ավելի քան երկու անգամ բարձրացավ տոկոսը, որն էլ տնտեսվարող սուբյեկտի մոտ ֆինանսական մեծ դժվարություններ առաջացրեց: Ընդ որում, մենք ունեինք 7 մլն դոլարի վարկային պորտֆել, ու այդքան տոկոս բարձրացնելը լուրջ հարված էր, որին էլ չդիմացավ մեր ընկերությունը»,- պարզաբանել է «Թալգրիգի» տնօրենը:

«Жоховурд»: Банк ВТБ разорил компанию «Талгриг»
Газета «Жоховурд» пишет, что компания «Талгриг», которая действует в Армении уже около 15 лет и занимается производством кондитерских изделий, находится в процессе банкротства. Директор компании Ованнес Акопян заявил, что причиной тому является банк ВТБ.
По словам Акопяна, компания взяла кредит сроком на 10 лет и с низкой процентной ставкой, однако спустя полтора года банк резко начал поднимать ставки.
«Представьте, что ставка в 6,5% повысилась до 9,5%, затем до 14,5%. Процентная ставка выросла в более чем два раза, что вызвало большие финансовые трудности у хозяйствующего субъекта. Причем, объем привлеченных кредитов составлял $7 млн, и подобное повышение процентов стало сильным ударом, который наша компания не вынесла», - отметил он.