Աշոտ Մելիքյան. Այս տարվա առաջին կիսամյակում արձանագրվել է լրագրողների նկատմամբ բռնության 23 դեպք
Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում արձանագրվել է լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության 5 դեպք, որոնց ընթացքում տուժել է 20 լրագրող և օպերատոր:  Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը:
ԽԱՊԿ նախագահի խոսքով՝ բռնության նման մասշտաբն աննախադեպ է:
«Այս հարձակումները գերազանցում են նույնիսկ 2008 թվականի ցուցանիշը, երբ Մարտի 1-ը ներառյալ՝ տուժել էր 18 լրագրող»,- ասաց Աշոտ Մելիքյանը:
Բանախոսն առանձին անդրադարձավ հունիսի 23-ին տեղի ունեցած իրադարձություններին՝ նշելով, որ այդ օրը բռնության են ենթարկվել տարբեր լրատվամիջոցների 13 աշխատակից և ևս 10 լրագրող ու օպերատոր բախվել է այլ անօրինական խոչընդոտումներին:
«Այդ օրն այնպիսի տպավորություն էր, որ հրաման էր եղել մինիմումի հասցնել տեղեկատվական արտահոսքը»,- ասաց Աշոտ Մելիքյանն՝ ավելացնելով.
«Հետաքրքիր է, որ եթե առաջ ընդդիմադիր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներն էին տուժում, ապա այդ օրը ոչ մի տարբերակում չէր դրվում»:
Ամփոփելով՝ Աշոտ Մելիքյանը նշեց, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում  լրատվամիջոցների և լրագրողների իրավունքների խախտումների 51 դեպք է արձանագրվել, ինչը  2014 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ 7 դեպքով ավելի է:

В Армении в первом полугодии 2015 года зарегистрировано 51 случаев нарушения прав журналистов и СМИ
В первом полугодии текущего года зарегистрировано 5 случаев применения насилия в отношении журналистов, пострадало 20 журналистов и операторов, заявил журналистам председатель Комитета свободы слова Ашот Меликян.
«Эти случаи превосходят даже показатель 2008 года, в том числе события 1 марта. Тогда пострадало 18 журналистов», - сказал А.Меликян.
По его словам, 23 июня насилию подверглись 13 работников СМИ, а еще 10 журналистов и операторов столкнулись с рядом незаконных препятствий.
«Примечательно, что если раньше, в основном, в роли пострадавших оказывались оппозиционные журналисты, то в этот день какой-либо разницы не было», - сказал А.Меликян.
Он также отметил, что в первом полугодии 2015 года зарегистрировано 51 случаев нарушения прав журналистов и СМИ, что по сравнению с показателем того же периода прошлого года больше на 7 случаев.