Տավուշից քաղաքացիների տարհանման մասին լուրերը «Շանթ-2015» զորավարժությունների սցենարի մաս են
Այսօրվանից Հայաստանում մեկնարկում են «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները։ Այս մասին այսօր ՊՆ-ում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Ասուլիսի ընթացքում նա անդրադարձավ լրատվամիջոցներում շրջանառվող այն տեղեկություններին, թե Տավուշի մարզում ստեղծված սահմանային լարված իրավիճակի պատճառով որոշ գյուղերից բնակիչներ են տարհանում:
«Այս լուրերն անցկացվող զորավարժությունների սցենարի մի մասն են: Տավուշի մարզում՝ զորավարժությունների շրջանակներում ստեղծվել է ուսումնական կենտրոն, որտեղ մի քանի հարյուր մահճակալ է տեղադրվել: Մենք փորձում ենք պարզել, թե անհրաժեշտության դեպքում ինչպես է իրականացվելու բնակիչների տարհանումը»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ մեկ անգամ ևս ընդգծելով, որ սա արվում է զորավարժությունների սցենարի համաձայն:

В рамках учений в Тавушской области будет организована учебная база
Назначенные на 3-6 сентября стратегические командно-штабные учения «Шант-2015» носят плановый характер и направлены на гармонизацию работы всех соответствующих государственных структур Армении на случай военных действий. Об этом заявил сегодня журналистам пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян.
По его словам, информация о т.н. «эвакуации» населения приграничных районов не соответствует действительности, все соответствующие мероприятия проводятся в рамках учений.
«В Тавушской области будет организована соответствующая большая учебная база, будут отведены даже специальные места для ночлега, определены зоны эвакуации. То есть готовиться к тому, как эвакуировать население в случае войны», – сказал А.Ованнисян.