Կառավարությունը հաստատեց 2016-ի պետական բյուջեի նախագիծը
Կառավարության այսօրվա նիստում Ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը ներկայացրել է 2016 թ. պետական բյուջեի նախագիծը:
Ըստ նախագծի` ՀՆԱ-ի իրական աճը կկազմի 2.2%, ՀՆԱ-ի դեֆլյատորի մեծությունը՝ 4%, 12-ամսյա գնաճի թիրախը 4 պլուս-մինուս 1%, դեֆիցիտը՝ 3.5%:
Ծախսերի ընդհանուր գումարը նախատեսված է 1 տրիլիոն 373 մլն դրամ, եկամուտների ընդհանուր գումարը՝ 1 տրլն 183 մլրդ դրամ, իսկ դեֆիցիտը՝ 190.7 մլրդ դրամ:
«Բյուջեի հարկային եկամուտները և պետական տուրքերը ծրագրավորվել են 1 տրլ 129 մլրդ դրամ: Ծախսերի ծավալը ծրագրավորվել է շուրջ 1 տրլն 373 մլրդ-ի չափով։ 96%-ը բաժին է ընկնում ընթացիկ ծախսերին։ 2016-ի բյուջեի ծախսային մասը 2015-ի պետական բյուջեի համեմատ ավելացել է շուրջ 68 մլրդ դրամով»,- ասել է Գ. Խաչատրյանը:

Утвержден проект государственного бюджета Армении на 2016 год
Правительство Армении утвердило проект государственного бюджета на 2016 год, который был представлен министром финансов Гагиком Хачатряном.
Согласно проекту, реальный рост ВВП в 2016 году составит на уровне 2,2%, величина дефлятора ВВП – 4%, 12-месячная инфляция 4 +/- 1%, дефицит – 3,5%
Согласно законопроекту, расходы бюджета составят 1 трлн 373 млрд драмов, доходы – 1 трлн 183 млрд драмов, дефицит – 190,7 млрд драмов.
По словам министра, 96% средств будут направлены на текущие расходы. Расходная часть бюджета 2016 года больше на 68 млрд драмов госбюджета 2015 года.