Մամեդյարով. Ադրբեջանը չի բացառում ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու հեռանկարը
Ադրբեջանը չի բացառում Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու հեռանկարը: Այս մասին Նյու-Յորքում Sputnik գործակալությանն ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը:
«Երբեք մի ասա երբեք»,- հարցին արձագանքել է նա և շեշտել, որ ներկայում իր երկիրը կենտրոնացած է ԵԱՏՄ բլոկի անդամ երկրների հետ բազմաթիվ երկկողմ հարաբերությունների կառուցման գործընթացի վրա:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ ավելի վաղ Ղազախստանի նախագահը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը, Իրանը, Հնդկաստանն ու Մոնղոլիան դիտարկում են ԵԱՏՄ հետ համագործակցության հնարավորությունը, իսկ Թուրքիան ցանկություն է հայտնել միության հետ կնքել առևտրային համաձայնագիր:

Мамедъяров: Азербайджан не отрицает возможности своего вступления в ЕАЭС
Азербайджан не отрицает возможности своего вступления в Евразийский экономический союз. Об этом агентству Sputnik заявил министр иностранных дел Азербайджана  Эльмар Мамедъяров на полях Генассамблеи ООН в Нью-Йорке.
"Никогда не говори никогда," — ответил глава МИД Азербайджана на соответствующий вопрос и уточнил, что сейчас его страна сосредоточена на "выстраивании большего количества двусторонних отношений" со странами Евразийского блока.
Источник напоминает, что президент Казахстана ранее сообщал, что Азербайджан, Иран, Индия и Монголия рассматривают возможности сотрудничества с ЕАЭС, а Турция выразила желание заключить с союзом торговое соглашение. Евразийский экономический союз объединяет Россию, Белоруссию, Казахстан, Киргизию и Армению.